
W związku z pandemią koronawirusa rząd w Polsce uruchomił liczne programy wsparcia dla polskich przedsiębiorców, którzy najmocniej odczuli skutki wprowadzenia obostrzeń sanitarnych i kwarantanny. Jednym z nich jest program dotacji na kapitał obrotowy. Nabór wniosków na takie dotacje został już zakończony. Kto mógł się o nie ubiegać?
Dotacje na kapitał obrotowy stanowiły realne wsparcie finansowe dla średnich przedsiębiorców, którzy w związku z pandemią COVID-19 znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Cel realizacji programu
Program dotacje na kapitał obrotowy został uruchomiony 8 czerwca 2020 roku, zaś jego celem była pomoc finansowa średnim przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej w związku z zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek pandemii COVID-19. Dzięki dotacjom przedsiębiorcy ci mogli uzyskać realne wsparcie finansowe dla utrzymania działalności i swojej płynności.
Kto mógł otrzymać dotację?
Pomoc była świadczona dla przedsiębiorców deklarujących trudną sytuację finansową lub tych, którzy odnotowali spadek obrotów o co najmniej 30 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Ponadto beneficjent musiał spełnić warunki:
- Posiadać siedzibę lub oddział na terenie Polski.
- Zatrudniać mniej niż 250 pracowników.
- Uzyskać roczny obrót nieprzekraczający 50 mln euro lub roczną sumę bilansową nieprzekraczającą 43 mln euro.
- Nie być kwalifikowany do grupy mikro i małych przedsiębiorstw.
Wnioski o dotacje na kapitał obrotowy były przyjmowane od 15 czerwca 2020 roku
Dotacje te były m.in. elementem Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (Działanie 1.5), dlatego wnioski o nie mogli składać przedsiębiorcy prowadzący działalność na terytorium województwa: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
Jednocześnie można było otrzymać dotacje na kapitał obrotowy również i w pozostałych województwach, z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (Działanie 3.4).
Przeznaczenie dofinansowania
Dotacje na kapitał obrotowy, jak sama nazwa wskazuje, mogły być przeznaczone na pokrycie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz na pokrycie opłat za media, najem powierzchni czy zakup towarów i ubezpieczenie prowadzonej działalności.
Ile można było otrzymać dofinansowania?
Kwota dotacji udzielanej średnim przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej stanowiła iloczyn stawki jednostkowej dla określonego poziomu zatrudnienia i liczby miesięcy, w których wnioskodawca potrzebował wsparcia. Mógł on ubiegać się o finansowanie kapitału obrotowego na okres maksymalnie 3 miesięcy.
W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój budżet projektu wyniósł 2 mld zł, zaś w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 500 mln zł.