Jeżeli zamierzasz rozliczać się kwartalnie z podatku dochodowego, musisz o tym zawiadomić pisemnie właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Od 1 stycznia 2007 r. przepisy przewidują możliwość kwartalnych rozliczeń z podatku dochodowego.
Zaliczki kwartalne mogą uiszczać jedynie podatnicy posiadający status małego podatnika lub tacy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą. Obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od kwartału, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku. Te formę rozliczeń mogą wybrać zarówno podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych, jak i opodatkowani podatkiem liniowym.
Mały podatnik to podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 800.000 euro. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonujesz, stosując średni kursu euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.
Jeżeli zatem jesteś małym podatnikiem, zawiadomienie musisz złożyć do 20 lutego roku podatkowego. Jeżeli rozpoczynasz prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, zawiadomienie składasz w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Zawiadomienie dotyczy również lat następnych, chyba że w terminie do 20 lutego następnego roku podatkowego zawiadomisz na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek.
Wzór zawiadomienia
adres zamieszkania
NIP ……………….
Urzędu Skarbowego
w ………………….
Podstaw prawna: art. 44 ust. 3g–3i ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), ustawa z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588).
Źródło: Poradnik Podatnika