
Od 1 stycznia 2019 roku przedsiębiorcy są zwolnieni z prowadzenia tzw. kilometrówki, czyli ewidencji przebiegu pojazdu dla celów podatku dochodowego. Jednak istnieją podmioty, które do kilometrówki są nadal zobowiązane.
Kilometrówkę, czyli ewidencję przebiegu pojazdu, zobowiązani są prowadzić dziś pracownicy, którzy do celów służbowych wykorzystują prywatne auto. Na jej podstawie otrzymują zwrot kosztów od pracodawcy.
Likwidacja kilometrówki
Pod pojęciem kilometrówka należy rozumieć ustalanie limitu kosztów na podstawie ewidencji przejechanych kilometrów i z wykorzystaniem stawki urzędowej za jeden kilometr przebiegu. Nowelizacja przepisów m.in. ustawy o CIT i PIT spowodowała, że do kilometrówki nie są zobowiązani podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. Ma to być dla nich ułatwienie przy korzystaniu w ramach swoich firm z własnych samochodów niewprowadzonych przy tym do firmowej ewidencji środków trwałych.
Zwolnienie obowiązuje jednak wyłącznie dla osób prowadzących działalność gospodarczą, dlatego pozostałe podmioty, które do 1 stycznia 2019 roku stosowały kilometrówkę, nadal muszą ją wykorzystywać.
Dla kogo kilometrówka?
Nadal na podstawie kilometrówki rozliczać się mają ze swoją macierzystą firmą pracownicy, w sytuacji, gdy użytkują do celów służbowych swoje prywatne auto. Wszystko przez to, że w wyniku nowelizacji przepisów nie uległa zmianie treść art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o CIT i analogicznego art. 23 ust. 1 pkt 36 ustawy o PIT. Stanowią one, do jakiej wysokości pracodawca może zaliczyć wypłaconą pracownikowi kwotę do swoich kosztów uzyskania przychodu. Będzie to dotyczyło wszelkich jazd - lokalnych i podróży służbowych, jakie pracownicy odbywają prywatnymi samochodami.
Jak wykorzystuje się w praktyce dane z kilometrówki?
Pracownicy firm wykorzystujący prywatne auto do celów służbowych zapisują w kilometrówce liczbę przejechanych w ten sposób kilometrów. Łączna ich liczba jest przemnażana przez pracodawcę przez stawkę właściwą za 1 km przebiegu. Stawki te wynikają z rozporządzenia ministra infrastruktury z 25 marca 2002 roku i wynoszą:
- 0,5214 zł w przypadku samochodu osobowego o pojemności silnika do 900 cm sześc.,
- 0,8358 zł w przypadku samochodu osobowego o pojemności silnika powyżej 900 cm sześc.
Jeśli chodzi o jazdy lokalne, które realizuje właściwie na co dzień pracownik, pracodawca może też zastosować wobec pracownika kwotę ryczałtową.