Kwartalne rozliczenia podatku VAT pozwalają podatnikom na dłuższe utrzymywanie posiadanych środków finansowych w firmie i obracanie nimi dla własnego przychodu. Od 1 stycznia 2017 roku tylko nieliczni podatnicy mogą rzeczywiście skorzystać z takiej możliwości rozliczenia.
Wyłącznie tzw. mali podatnicy, spełniający założenia art. 2 pkt 25 ustawy o VAT, mogą rozliczać się kwartalnie z podatku od towarów i usług. Pozostali muszą odprowadzać fiskusowi należny podatek VAT co miesiąc.
Tylko dla małych podatników
Od 1 stycznia 2017 roku zmieniły się zasady korzystania z kwartalnych rozliczeń z podatku od towarów i usług. Mianowicie uprawnieni do takiego rozliczenia są wyłącznie mali podatnicy.
Ich definicję podano w art. 2 pkt 25 ustawy o VAT. Małym podatnikiem w świetle obowiązującego prawa jest podatnik podatku od towarów i usług:
- u którego wartość sprzedaży towarów i usług (liczona z kwotą podatku VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro,
- u którego wartość kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (liczona z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro, w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność:
1. maklerską,
2. polegającą na zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi,
3. agencyjną, zleceniową lub inne usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu.
Wyłączenia ustawowe
Pomimo spełniania wymagań uznania przedsiębiorcy tzw. małym podatnikiem, nie będzie on mógł w każdym przypadku skorzystać z kwartalnego rozliczenia podatku VAT. Nie będzie to możliwe w przypadku podatników, którzy:
- zarejestrowani zostali przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT czynni przez okres 12 miesięcy liczony od miesiąca, w którym została dokonana rejestracja,
- w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów, wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT (m.in. towarów wrażliwych), z wykluczeniem dostaw o łącznej wartości bez kwoty podatku w wysokości do 50 000 zł w każdym miesiącu.
Oznacza to zmianę dla szeregu przedsiębiorców, ponieważ jeszcze do końca 2016 roku ci podatnicy, którzy dokonywali dostaw towarów wrażliwych, gdzie ich wartość przekraczała 50 000 zł miesięcznie, ale była nie wyższa niż 1 proc. sprzedaży podatnika, mieli możliwość przeprowadzania kwartalnych rozliczeń podatkowych. Od 2017 roku nie jest to już możliwe.