Faktoring jest alternatywą dla firm, które borykają się z problemem utrzymania płynności finansowej. Kto może skorzystać z tej formy finansowania?
Faktoring to optymalne rozwiązanie dla wszystkich firm wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności, którym długie oczekiwanie na zapłatę znacznie utrudnia funkcjonowanie.
Czym jest faktoring?
Faktoring jest metodą finansowania działalności przedsiębiorstwa. Na podstawie umowy pomiędzy faktorem, którym jest wyspecjalizowana instytucja finansowa, a faktorantem, czyli firmą, faktor zobowiązuje się do uiszczenia wynagrodzenia za nabywane wierzytelności wystawcy faktury.
Dzięki faktoringowi możliwe jest terminowe regulowanie należności, co z kolei podnosi wiarygodność przedsiębiorstwa w opinii klientów, kontrahentów, a także instytucji finansowych.
Ryzyko w faktoringu
Działalność faktora obarczona jest pewnym ryzykiem. Dotyczy to głównie faktoringu bez regresu, kiedy faktor bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność za niewypłacalność dłużnika.
Ponieważ ta forma stanowi aż 38% rynku, rodzime banki oraz wyspecjalizowane spółki faktoringowe stawiają pewne wymagania wobec podmiotów, które chciałyby skorzystać z ich pomocy.
Zarabiaj na zobowiązaniach finansowych innych. Sprawdź i zacznij zarabiać dzięki Pożyczkoposiadacz »
Jednym z nich jest udokumentowanie stażu rynkowego faktoranta – wymagania wahają się od 6 do 36 miesięcy. Wśród innych warunków, jakie stawiają niektóre instytucje, są między innymi minimalna wartość rocznych dochodów i maksymalny termin płatności faktury.
Substytut faktora?
Rozwiązaniem dla podmiotów, które borykają się z zatorami płatniczymi, jednak nie spełniają wymagań firm faktoringowych moga być internetowe platformy aukcji faktur.
Dzięki nim przedsiębiorca ma możliwość wystawienia na sprzedaż pojedynczej faktury, nawet o niewielkiej wartości. Nie ma też konieczności podpisywania długoterminowych umów, wymagających przekazania całego obrotu firmy do faktoringu. To idealne rozwiązanie dla podmiotów z sektora MSP, które miewają problem z dostępem do finansowania z rynku - zachęca Arkadiusz Kleszcz, prezes firmy, która oferuje aukcje faktur.
Zalety aukcji faktur
Inwestorzy angażujący się w aukcje, w przeciwieństwie do firm i banków świadczących usługi faktoringowe nie obawiają się finansowania mniejszych podmiotów, gdyż na platformach ocena ryzyka skupia się na płatniku faktury, który często jest dużą i wiarygodną spółką.
Decydując się na korzystanie z usług faktoringowych, należy dokładnie prześledzić wymagania jakie stawiają faktorzy.
* Artykuł przygotowany na podstawie materiałów prasowych Core PR