
Wiele firm szczególnie mocno dotkniętych zostało kryzysem spowodowanym COVID-19. Rozprzestrzenianie się pandemii wywołało daleko idące obostrzenia sanitarne, w wyniku których zamknięto wiele hoteli, miejsc rozrywki, lokali gastronomicznych, sklepów i punktów usługowych. Średnie przedsiębiorstwa mogą starać się o wsparcie w postaci dotacji na kapitał obrotowy. Na czym one polegają i kto je właściwie otrzyma?
Średni przedsiębiorcy, u których nastąpił spadek dochodów w co najmniej 1 miesiącu okresu pandemii koronawirusa o 30 proc., mogą wnioskować o bezzwrotne dotacje na kapitał obrotowy z PO Polska Wschodnia i PO Inteligentny Rozwój.
Dotacje z dwóch programów
Środki na dotacje na kapitał obrotowy dla firm w Polsce dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa pochodzą z dwóch różnych programów operacyjnych:
- PO Inteligentny Rozwój,
- PO Polska Wschodnia.
W zależności od tego, z którego programu dotacja pochodzi, inny budżet przeznaczono na jego realizację. W przypadku PO Polska Wschodnia do rozdysponowania jest 500 mln zł, a o dotację na kapitał obrotowy mogą ubiegać się średni przedsiębiorcy z pięciu różnych województw wschodniej Polski:
- Lubelskiego.
- Podkarpackiego.
- Podlaskiego.
- Świętokrzyskiego.
- Warmińsko-mazurskiego.
Natomiast PO Inteligentny Rozwój ma budżet w wysokości 2 mld zł i przeznaczony jest dla przedsiębiorców z pozostałych 11 regionów.
Jednocześnie trzeba podkreślić, że o dotację z PO Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia mogą ubiegać się ci przedsiębiorcy, którzy 31 grudnia 2019 roku prowadzili już swoją działalność gospodarczą i wówczas nie mieli trudnej sytuacji ekonomicznej, a następnie odnotowali co najmniej 30 proc. spadek obrotów w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.
Średni przedsiębiorca to podmiot mający siedzibę lub oddział na terenie Polski, który zatrudnia mniej niż 250 pracowników, a jego roczny obrót nie przekracza 50 mln euro lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro. Jednocześnie taki podmiot nie może spełniać definicji mikro i małego przedsiębiorcy.
Celowość dotacji
Dotacje z obu programów mają być przeznaczone na budowanie i uzupełnianie kapitału obrotowego w przedsiębiorstwach. Ich celem jest zaspokojenie bieżących potrzeb firm maksymalnie w ciągu 3 miesięcy funkcjonowania. Uzyskaną dotację na kapitał obrotowy przedsiębiorca może przeznaczyć na:
- Opłacenie najmu powierzchni komercyjnych.
- Zakup towarów.
- Opłacenie mediów, tj. gazu, prądu, wody itp.
- Pokrycie kosztów paliwa do samochodów.
- Ubezpieczenie działalności.
- Inne potrzeby związane z bieżącym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.
Celem dotacji jest pomoc średnim przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej w związku z zakłóceniami w funkcjonowaniu rodzimej gospodarki na skutek wystąpienia pandemii COVID-19.
Nabór do 31 lipca 2020 roku
Uzyskanie dotacji wymaga złożenia wniosku, a formalności są ograniczone przy tym do minimum. Wniosek można przesłać elektronicznie do odpowiednich instytucji, podpisując go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Przedsiębiorcy chcący pozyskać dotację na kapitał obrotowy powinni się pospieszyć, ponieważ wnioski można składać do 31 lipca 2020 roku lub do wyczerpania środków, a są one rozpatrywane według kolejności ich składania.
Kwota dofinansowania liczona jest jako iloczyn stawki jednostkowej dla określonego poziomu zatrudnienia i liczby miesięcy, w których wnioskodawca potrzebuje wsparcia. Można ubiegać się o finansowanie kapitału obrotowego na okres maksymalnie 3 miesięcy. Dotacja jest bezzwrotna.