
Każda osoba, która w poprzednim roku podatkowym pozyskiwała na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przychody podlegające opodatkowaniu oraz część osób, które zarobkowały poza granicami kraju, jest zobligowana do rozliczenia się z nich z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Od 2019 roku niektóre rozliczenia PIT w imieniu podatników wypełnia fiskus. Jakie są to formularze?
Automatyczne e-PITy dostępne są obecnie dla podatników rozliczających się za rok 2018 na deklaracjach podatkowych PIT-37 lub PIT-38.
Nowa usługa - e-PIT
Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów, od 2019 roku uruchomiono w Polsce nową usługę „e-PIT”. Polega ona na tym, że to urząd w sposób automatyczny wypełni deklarację roczną podatnika. To bez wątpienia ułatwi choć części podatników szybkie, proste i poprawne rozliczenie z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.
Na indywidualnym koncie podatnika w Portalu Podatkowym znajduje się wypełniony przez urząd formularz zeznania rocznego. Można się z nim zapoznać i wprowadzić poprawki, o ile są potrzebne. W ten sposób podatnik skorzysta z ulg i odliczeń podatkowych, a przy tym dowie się, ile ewentualnie ma dopłacić do kasy urzędu skarbowego. Wszystkie e-PITy pojawiły się w Portalu Podatkowym 15 lutego 2019 roku. Dotyczą one dochodów z 2018 roku.
Kto może skorzystać z usługi „Twój e-PIT”?
„Twój e-PIT” nie jest dostępny dla wszystkich. Ministerstwo Finansów informuje, że z usługi skorzystają wszyscy podatnicy składający zeznania roczne na formularzach PIT-37 i PIT-38, a więc ci, którzy:
- uzyskiwali dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, według dwustopniowej skali podatkowej za pośrednictwem płatnika, m.in. dochody pracowników etatowych czy zleceniobiorców;
- uzyskiwali dochody kapitałowe.
Od 2020 roku Ministerstwo Finansów planuje objęcie usługą e-PIT również przedsiębiorców, rozliczających się na podstawie:
- PIT-36,
- PIT-36L,
- PIT-28.
Mowa tu o przedsiębiorcach opodatkowanych kolejno skalą podatkową, podatkiem liniowym i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oni w 2020 roku w Portalu Podatkowym znajdą swoje rozliczenia za rok 2019.
Na razie podatnicy rozliczający się na drukach PIT-37 i PIT-38, o ile KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) posiada ich dane kontaktowe, poinformowani zostaną o wypełnieniu e-PIT. Podatnik uzyska dostęp do przygotowanej przez organ deklaracji, a po wysyłce zeznania podatkowego do urzędu pobierze z Portalu Podatkowego urzędowe poświadczenie odbioru deklaracji, tzw. UPO.
Podstawa wypełniania e-PIT-ów
Elektroniczne deklaracje podatkowe z usługi „Twój e-PIT” fiskus wypełnia na podstawie danych zgromadzonych przez KAS oraz na podstawie rejestrów instytucji zewnętrznych. Dotyczą one informacji posiadanych od płatników oraz ubiegłorocznych zeznań podatkowych. W celu wypełnienia pierwszych zeznań rocznych za rok 2019 urząd będzie się posiłkował:
- informacjami posiadanymi od płatników,
- informacjami z ubiegłorocznych zeznań podatkowych,
- danymi z rejestrów państwowych, jak m.in. PESEL czy KSI ZUS.
Zeznania roczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej będą musiały być uzupełnione ręcznie o informacje dotyczące uzyskanych przychodów oraz poniesionych kosztów uzyskania przychodów w danym roku. Podatnik zweryfikuje taką deklarację i zaakceptuje lub zmodyfikuje ją, a następnie wyśle ostatecznie do urzędu.