
W pewnym momencie w trakcie rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 zaczęło brakować w sklepach detalicznych i w hurtowniach środków dezynfekujących, rękawiczek jednorazowych czy maseczek. Przedsiębiorcy, którzy byli w stanie je dostarczyć z własnych zasobów lub sprowadzonych z zagranicy do szpitali, mogą skorzystać ze stawki 0 proc. w ramach darowizny od biznesu.
Przekazanie darowizny przez firmę dla np. szpitali zakaźnych, w związku ze wspieraniem działań dotyczących ograniczania rozprzestrzeniania się COVID-19, może być objęte stawką 0 proc. VAT.
Stawka 0 proc. VAT dla darowizny od biznesu
Szpitale, przychodnie lekarskie, ośrodki opiekuńcze czy SOR-y skorzystały na hojności przedstawicieli świata biznesu, którzy byli skłonni do przekazania im środków ochronnych w trakcie pandemii. Minister Finansów zdecydował, że przedsiębiorcy, którzy przekazali lub przekażą kupione czy wyprodukowane przez siebie towary przyczyniające się do ratowania ludzkiego życia w trudnym czasie pandemii, mogą liczyć na objęcie 0 proc. stawką VAT. Zerowa stawka VAT ma być swoistym podziękowaniem dla nich ze strony państwa.
Co jest objęte zerową stawką VAT?
Zerowa stawka VAT dla darowizn od biznesu w czasach pandemii koronawirusa dotyczy:
- Wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy z 20 maja 2020 roku o wyrobach medycznych.
- Produktów leczniczych oraz substancji czynnych w rozumieniu ustawy z dnia 6 września z 2001 roku Prawo farmaceutyczne.
- Produktów biobójczych – przy czym mogą to być wyłącznie środki dezynfekujące.
- Szkła laboratoryjnego i aparatury laboratoryjnej.
- Specjalistycznych testów diagnostycznych.
- Środków ochrony indywidualnej, tj. masek, osłon, szyb ochronnych na twarz, gogli, okularów ochronnych, kombinezonów, ochraniaczy na buty, czepków i rękawic.
Jak skorzystać z zerowej stawki VAT?
Nie wystarczy, by przedsiębiorca przekazał np. do jednej z placówek przychodni lekarskiej serii rękawiczek jednorazowych czy masek ochronnych, by został automatycznie zwolniony z VAT w związku z taką dostawą. Przedsiębiorcy skorzystają ze zwolnienia, jeśli darowizny środków ochrony dokonali na rzecz:
- Agencji Rezerw Materiałowych.
- Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.
- Szpitali zakaźnych – przekształconych w szpitale jednoimienne.
Dodatkowym wymogiem jest to, by przekazywane towary były przeznaczone na cele związane ze zwalczaniem, zapobieganiem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2, profilaktyką i zwalczaniem jego skutków.
Przedsiębiorca chcący skorzystać ze wspominanego zwolnienia powinien udokumentować darowiznę umową, a w przypadku dokonania jej w okresie od 1 lutego do dnia wejścia w życie rozporządzenia, wystarczy pisemne potwierdzenie, że produkty zostały przekazane odpowiedniej jednostce. Korzystanie z zerowej stawki VAT możliwe jest w okresie od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 roku.