
Od 1 lipca 2020 roku w Polsce wprowadzone zostały w życie nowe przepisy dotyczące przesyłania JPK_VAT w znowelizowanej odsłonie. Pierwotnie miały one zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku, ale termin ten zmieniono w związku z pandemią koronawirusa. Dokumenty w ewidencji sprzedaży i zakupu muszą być oznaczane dziś według odpowiednich kodów grup towarów i usług – GTU. Jak wyglądają te grupy?
GTU oznacza grupy towarowo-usługowe, jakie obowiązkowo trzeba umieszczać od 1 lipca 2020 roku w nowym jednolitym pliku kontrolnym – JPK_V7K lub JPK_V7M.
Element pliku JPK_VAT
W zależności od tego, w jakim trybie wysyłane są pliki JPK_VAT przez przedsiębiorców, co miesiąc czy co kwartał, należy wysyłać plik JPK_V7M dla rozliczeń miesięcznych oraz JPK_V7K dla rozliczeń kwartalnych. W obu przypadkach polem obowiązkowym w jednolitym pliku kontrolnym jest oznaczenie pozycji GTU – grup towarowo-usługowych.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o VAT podatnicy muszą wskazywać w ewidencji zakupu i sprzedaży VAT m.in. wszelkie niezbędne dane pozwalające na identyfikację poszczególnych transakcji. Takimi danymi są m.in. oznaczenia GTU. Wskazuje się oznaczenia dla poszczególnych grup towarów i usług według symboli od GTU 01 do GTU 13.
Kiedy trzeba stosować oznaczeń towarów i usług, a kiedy nie?
Przedsiębiorcy powinni podawać GTU zawsze wtedy, gdy realizowane są transakcje opodatkowane, zwolnione, dla których miejsce opodatkowania nie znajduje się na terytorium RP, jak i opodatkowanych stawką 0 proc. lub opodatkowanych u nabywcy. GTU zawsze dotyczy w takich przypadkach podatku należnego.
W ewidencji należy wpisać w jedno pole GTU dla danej faktury, nawet jeśli wprowadzono fakturę wielopozycyjną. Wówczas przy towarach lub usługach przyporządkowanych do różnych GTU, podaje się je po przecinku w tym samym polu. Jeśli faktura jest wystawiona z jedną pozycją, która nie jest wymieniona w żadnym GTU, to pomijane jest oznaczenie – wystarczy wpisać w pożądane pole BRAK.
Jednak nie we wszystkich przypadkach oznaczenia GTU są stosowane w plikach JPK_V7M i w JPK_V7K. Nie ma takiego obowiązku przy transakcjach o określonych cechach:
- Zbiorczych transakcji sprzedaży, jaki ewidencjonowane są na kasie rejestrującej.
- Zbiorczych informacji o sprzedaży nieudokumentowanych fakturami.
- Sprzedaży, jaka nie jest objęta obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.
- Zakupach skutkujących pojawieniem się VAT należnego u sporządzającego plik JPK, np. w przypadku WNT.
GTU może, ale nie musi znaleźć się na fakturach VAT. Jest to tzw. inna informacja, niebędąca daną, jaka wymagana jest do prawidłowego rozliczenia podatku z faktury u nabywcy.