Ekoetykiety pozwalają na odróżnienie produktów ekologicznych, od innych, które nie spełniają norm efektywności środowiskowej.
Przedsiębiorcy w Polsce wraz ze wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 roku, muszą spełniać wymagania unijne odnośnie m.in. polityki prowadzenia proekologicznej działalności. Jej elementem są ekoetykiety. Czym one właściwie są i jak w Polsce są one stosowane?
Nieobowiązkowe znakowanie produktów ekologicznych
Chcesz być eko? Wybierz eko...nto firmowe za 0 zł w Idea Bank z tabletem w prezencie »
Jak na razie polscy przedsiębiorcy, podobnie jak firmy w całej Unii Europejskiej, nie mają obowiązku stosowania ekoetykiet, choć w 2013 roku pojawiły się pierwsze głosy ze strony Brukseli, że powinny one być wymagane. Obecnie unijny program ekoetykiet jest dobrowolny, niemniej niektórym przedsiębiorcom zależy na tym aby oznakowywać swoje ekologiczne wyroby w odpowiedni sposób i podkreślać fakt, że nienaruszają środowiska naturalnego.
Ekoetykiety znajdują zastosowanie wyłącznie w przypadku produktów i usług bardziej przyjaznych dla środowiska naturalnego. Taka etykieta jest dla docelowego konsumenta sygnałem do tego, aby uznać produkt za ekologiczny.
Uniwersalne etykiety oznakowujące ekologiczne produkty zawierają charakterystyczny symbol kwiatka.
Rozporządzenie w sprawie ekoetykiet
Unia Europejska wydała rozporządzenie w sprawie oznakowania ekologicznego, które obejmuje poszczególne działania zmierzające do zmotywowania małych i średnich przedsiębiorstw do wzięcia udziału w programie ekoetykiet. Przedsiębiorstwa chcące inwestować w produkcję ekologicznych produktów mogą skorzystać z obniżonych opłat naliczanych za ekoetykietowanie, konsultacji prawnych, jak i z fachowego doradztwa.
Rozporządzenie wyznacza ramy dopasowania wymogów dotyczących testowania i weryfikacji produktów ekologicznych do możliwości sektora MSP.
Obniżenie opłat dla MSP i mikroprzedstębiorstw w porównaniu z wysokością poprzednich stawek rocznych może maksymalnie wynieść 25 tys. euro.
Efektywność środowiskowa w Unii Europejskiej jest stawiana bardzo wysoko. Dlatego Komisja Europejska w sierpniu 2013 roku wydała zalecenie w sprawie stosowania metod pomiaru efektywności środowiskowej produktów i przedsiębiorstw oraz tzw. ekoetykiet. KE tym samym zainicjowała trzyletni okres próbny dla zainteresowanych podmiotów. Przewiduje on stosowanie dwóch metod pomiaru efektywności środowiskowej produktów:
- Śladu środowiskowego produktu,
- Śladu środowiskowego przedsiębiorstwa.