Windykacja należności nigdy nie jest przyjemnym i łatwym zadaniem, dla żadnej ze stron - wierzyciela i dłużnika. Warto wypróbować różne formy nawiązania kontaktu z dłużnikiem, zanim wkroczymy na drogę sądową. Taką formą może być zawezwanie dłużnika do próby ugodowej. Czym jest?
Zawezwanie do próby ugodowej wszczyna postępowanie przed sądem rejonowym, które ma na celu przeprowadzenie postępowania pojednawczego pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem.
Dochodzenie zapłaty należności
Wierzyciel może skorzystać z formy zawezwania do próby ugodowej, czyli z czynności, mającej na celu skuteczne dochodzenie zapłaty przysługujących mu należności i rozpocząć jednocześnie postępowanie pojednawcze pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, przed sądem. Stronami zawezwania jest wzywający (wierzyciel) oraz przeciwnik (dłużnik). Celem zawezwania do próby ugodowej jest zawarcie porozumienia dotyczącego spłaty długu.
Próba ugodowa jest realizowana w ramach postępowania pojednawczego, przed sądem rejonowym, na wniosek o zawezwanie złożony przez stronę postępowania. Zawezwanie do próby ugodowej następuje zanim wierzyciel wniesie pozew o zapłatę wierzytelności do sądu. Można powiedzieć, że jest to próba polubownego rozwiązania sporu, dająca wierzycielowi i dłużnikowi realne szanse na negocjację warunków spłaty istniejącego zadłużenia.
Jak powinien wyglądać wniosek?
Wierzyciel może złożyć wniosek o zawezwanie do próby ugodowej do sądu rejonowego. Musi w nim określić przy tym precyzyjnie wysokość dochodzonych należności oraz opisać, skąd one wynikają. Sam wniosek nie musi być wsparty dowodami, ale wnoszący wniosek musi uiścić stałą opłatę sądową w wysokości 40 zł.
Po złożeniu wniosku w gestii sądu jest zawiadomienie drugiej strony postępowania, czyli dłużnika i wyznaczenie odpowiedniego terminu posiedzenia. Podczas posiedzenia sąd pyta strony o możliwość zawarcia ugody w sprawie, a jeśli nie dojdą one do porozumienia lub któraś ze stron na posiedzeniu się nie stawi, wówczas stwierdza, że do ugody nie doszło i na tym kończy sprawę.
Jeśli w toku posiedzenia strony wyrażą chęć zawarcia ugody, sąd stwarza im warunki do negocjacji. Z posiedzenia sądu sporządzany jest protokół, a jeśli doszło do faktycznego zawarcia umowy, wpisuje jej treść do tego dokumentu, który muszą podpisać wierzyciel i dłużnik.
Efekty zawiązania próby ugodowej
Jeśli dłużnik odpowie na zawezwanie do próby ugodowej, będzie istniała szansa na negocjowanie sposobu zapłaty długu, w ramach postępowania pojednawczego. Wierzyciel może przystać na przykład na rozłożenie długu na raty, a dłużnik może wnieść o anulowanie odsetek. Wraz z wniesieniem do sądu wniosku o zawezwanie próby ugodowej następuje przerwanie biegu terminu przedawnienia wierzytelności. Ugoda zawarta przed sądem, po nadaniu jej klauzuli wykonalności, będzie podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, tak samo, jak wyrok.