
W przypadku śmierci przedsiębiorcy najczęściej jego działalność gospodarcza nie ma szans na przetrwanie, ponieważ nie ma osób uprawnionych do zarządzania nią. Może to zmienić sam przedsiębiorca, który na wszelki wypadek ustanowi zarządcę sukcesyjnego. Czym jest zarząd sukcesyjny?
Zarząd sukcesyjny w przedsiębiorstwie zapewnia ciągłość działania firmy po śmierci jej właściciela, który prowadził działalność gospodarczą we własnym imieniu, wpisaną do CEIDG.
Podstawa prawna dla zarządu sukcesyjnego
Z dniem 25 listopada 2018 roku weszły w życie w Polsce przepisy dotyczące zarządu sukcesyjnego. Wprowadziła je ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Celem tej ustaw było stworzenie odpowiednich warunków do tego, aby firma nie przestawała istnieć wraz ze śmiercią właściciela, ale mogła przetrwać, zarządzana przez wskazane przez niego osoby.
Wcześniej, przed wskazaną datą, brakowało w naszym kraju odgórnych mechanizmów dających pewność ciągłości działania przedsiębiorstwa osoby fizycznej po jej śmierci. Teraz jest to już możliwe, a właściciel firmy może wskazać następców prawnych, którzy będą zarządzać majątkiem.
Jak ustanowić zarząd sukcesyjny?
Zarząd sukcesyjny to inaczej zarząd tymczasowy przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dla jego ustanowienia konieczne jest wskazanie osoby fizycznej, która ma pełnić funkcję zarządcy sukcesyjnego. Taka osoba musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Jednocześnie zarządcą sukcesyjnym nie będzie ten, wobec kogo:
- orzeczono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 373 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe, lub
- orzeczono środek karny albo środek zabezpieczający w postaci zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej, obejmującego działalność gospodarczą wykonywaną przez przedsiębiorcę lub działalność gospodarczą w zakresie zarządu majątkiem.
Wystarczy oświadczenie przedsiębiorcy w formie pisemnej o powołaniu zarządcy sukcesyjnego. Musi on wskazać określoną osobę do pełnienia takiej funkcji lub zastrzec, że z chwilą jego śmierci wskazany prokurent stanie się zarządcą sukcesyjnym. Następnie osoba powołana na zarządcę sukcesyjnego musi wyrazić zgodę na pełnienie takiej funkcji, co również wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Ostatnim krokiem w kierunku ustanowienia zarządu sukcesyjnego będzie dokonanie wpisu do CEIDG zarządcy sukcesyjnego. W tym celu trzeba złożyć wniosek o taki wpis.