Jeśli nasza firma chce podjąć się ryzykownego przedsięwzięcia inwestycyjnego, ale nie ma środków własnych umożliwiających jego przeprowadzenie, musi poszukać zewnętrznego finansowania. Optymalnym rozwiązaniem mogą się okazać fundusze venture capital.
W ramach finansowania działalności rozwojowej i inwestycyjnej, firmy mogą korzystać z funduszy venture capital. To fundusze specjalizujące się w finansowaniu inwestycji o dużym ryzyku inwestycyjnym, ale i najbardziej dochodowych.
Pojęcie Venture Capital
Według powszechnie przyjętych definicji, Venture Capital to fundusze inwestycyjne, dokonujące swoich działań na niepublicznym rynku kapitałowym. Specjalizują się w inwestycjach obarczonych dużym poziomem ryzyka, znajdujących się na wczesnym etapie realizacji.
Fundusze te inwestują w tak chwiejne projekty inwestycyjne z tego powodu, że mogą na nich bardzo dużo zarobić.
Inwestuj i pomnażaj zyski. Biznes-Firma poleca fundusz inwestycyjny Lendico »
Najczęściej są to bowiem projekty inwestycyjne o znakomitym potencjale wzrostu, o ile cała inwestycja rzeczywiście okaże się być trafiona. Fundusze Venture Capital zapewniają zewnętrzne finansowanie dla firm, które znajdują się u progu restrukturyzacji lub podjęcia szeroko zakrojonych, ale ryzykownych działań inwestycyjnych.
Cele działalności
Fundusze Venture Capital bynajmniej nie są organizacjami charytatywnymi i na podjęciu inwestycji w ryzykowny projekt chcą zarobić. W jaki sposób? Otóż, celem działalności takich funduszy jest zainwestowanie posiadanego kapitału w ryzykowne przedsięwzięcie oraz późniejsza odsprzedaż posiadanych udziałów czy akcji, jeśli dzięki podjętym działaniom restrukturyzacyjnym wartość udziałów w sposób zdecydowany wzrośnie.
W praktyce, fundusze Venture Capital obejmują we władanie akcje lub udziały w powstającej spółce, w zamian za wsparcie kapitałowe. Działania te prowadzą do wprowadzenia kapitału do firmy w formie właścicielskiej, a fundusz staje się współwłaścicielem spółki, w którą inwestuje swoje pieniądze.
Zarówno właściciel pierwotny firmy, czy pomysłodawca projektu inwestycyjnego, podejmuje takie samo ryzyko utraty środków finansowych zainwestowanych w firmę, jak inwestor venture capital.
Współpracę obu podmiotów reguluje podpisywana umowa inwestycyjna. Powinna ona zawierać wszystkie najważniejsze postanowienia dotyczące praw i obowiązków stron - właściciela firmy i funduszu venture capital.
Fundusz najczęściej ma prawo ingerować w decyzje podejmowane na górnych szczeblach zarządzania spółką, ponieważ ponosi takie samo ryzyko utraty zainwestowanych środków kapitałowych.