Bank Gospodarstwa Krajowego posiada bogatą ofertę wsparcia finansowego dla przedsiębiorców planujących się rozwijać. Jednym z produktów umożliwiających zaciągnięcie kredytu bankowego przez firmę jest poręczenie portfelowe. Na czym ono polega?
Poręczenia portfelowe są poręczeniami kredytowymi dla firm z sektora MŚP, które chciałyby zaciągnąć kredyt obrotowy lub inwestycyjny w jednym z banków współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
O poręczeniu
Poręczenie portfelowe jest elementem strategii BGK w zakresie wspierania mikro, małych i średnich przedsiębiorców ubiegających się o kredyty w bankach. Poręczenia tego rodzaju są wydawane przez BGK w zakresie Portfelowej linii poręczeniowej PLP. Obejmują one wyłącznie kredyty obrotowe i inwestycyjne udzielane przedsiębiorcom.
Przedmiotem finansowania musi być bieżące finansowanie prowadzonej przez kredytobiorcę działalności gospodarczej, bądź finansowanie działalności inwestycyjnej.
Kto skorzysta?
Z poręczeń portfelowych mają szansę skorzystać wyłącznie mali, mikro i średni przedsiębiorcy, którzy:
- posiadają status rezydenta,
- będą posiadali pozytywną ocenę zdolności kredytowej dokonanej przez bank kredytujący.
Poręczenia portfelowe dotyczą tylko dwóch rodzajów kredytów - obrotowych i inwestycyjnych, które udzielane są przez banki współpracujące z BGK. Wśród banków tych można wymienić Bank Polskiej Spółdzielczości. W jego ofercie znalazło się kilka kredytów z poręczeniami portfelowymi BGK:
- kredyty obrotowe - kredyt w rachunku bieżącym (Kredyt na dobry początek, Szybka gotówka dla Firm oraz Szybka Linia Kredytowa), kredyt obrotowy w rachunku kredytowym (nieodnawialny i rewolwingowy),
- kredyty inwestycyjne - kredyt standardowy, pomostowy (Unia Biznes, Unia Super Biznes), kredyt „Szybka Inwestycja”.
Szczegółu poręczenia portfelowego
W ramach Portfelowej linii poręczeniowej można udzielać kredytów, których okres kredytowania jest nie dłuższy niż:
- 36 miesięcy - w przypadku kredytów obrotowych,
- 120 miesięcy – w przypadku kredytów inwestycyjnych.
Poręczenie kredytu jest terminowe i obejmuje okres nie dłuższy niż okres kredytowania, wydłużony o trzy miesiące. Może ono zabezpieczać do 60% kwoty udzielonego kredytu, choć maksymalna kwota poręczenia portfelowego może wynieść do 3,5 mln zł, ale nie może być mniejsza niż 100 tys. zł.
Firmy zainteresowane możliwością pozyskania poręczenia portfelowego z BGK powinny zwrócić się do jednego z banków kredytujących, w których realizowane są wszelkie formalności z tym związane oraz ocena zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.
Klient musi dostarczyć do banku wniosek o udzielenie poręczenia oraz oświadczenia wymagane przez BGK, w tym o posiadaniu statusu małego i średniego przedsiębiorcy.
W przypadku wydania pozytywnej decyzji kredytowej kredytobiorca zobowiązany jest do uzupełnienia dokumentów o:
- weksel własny in blanco,
- deklarację wekslową,
- oświadczenie o poddaniu się egzekucji.