Nowoczesne technologie i konieczność ich stosowania w wielu rodzajach działalności gospodarczej wymuszają na przedsiębiorcach zakup oprogramowania komputerowego i aplikacji. Jednym z rodzajów takiego oprogramowania jest Open Source.
Oprogramowanie Open Source tworzone jest przez tysiące programistów z całego świata, dbających na bieżąco o rozbudowywanie funkcjonalności takich aplikacji i udostępnianie ich szerokiej rzeszy użytkowników w formie bezpłatnej. Korzystają na tym m.in. małe firmy.
Darmowe oprogramowanie
W małych i średnich firmach wykorzystywanie oprogramowania typu Open Source, czyli tzw. otwartego oprogramowania, jest jak najbardziej wskazane, głównie z uwagi na fakt, że jest to z założenia darmowe oprogramowanie.
Oprogramowanie Open Source jest elementem wolnego oprogramowania, czyli ruchu Free Software, a po raz pierwszy jego definicja została sformułowana w 1997 roku, kiedy to powstała organizacja Open Source Initiative.
Łączy ona w sobie programistów z całego świata, tworzących wolne oprogramowanie. Open Source ma z założenia zapewnić użytkownikom prawo do legalnego, darmowego uruchomiania, kopiowania, rozpowszechniania, analizowania, modyfikowania oraz ulepszania i rozbudowy istniejących produktów komputerowych.
Dla MSP Open Source ma wiele do zaoferowania. Bardzo często w branży ecommerce korzysta się z oprogramowania sklepów internetowych w formie Open Source. Za sam program użytkownik nic nie płaci, jedynie jego zaadaptowanie do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta pociąga za sobą pewne koszty.
Zalety Open Source
Oprogramowanie Open Source szybko się rozwija, dopasowując się do zmieniających się potrzeb rynkowych. Programiści z całego świata, dzięki sieci internetowej, mogą stale uczestniczyć w procesie ulepszania oprogramowania i gwarantować rozwój aplikacji. Poprawiają nawzajem swoje błędy i rozbudowują funkcjonalność oprogramowania. Dzięki temu jest ono bezpieczne i niezawodne.
Błędy, jeśli pojawiają się w kodzie programistycznym, szybko są wychwytywane przez innych specjalistów, przez co jakość aplikacji Open Source jest określana jako wysoka.
Wykorzystywanie oprogramowania Open Source przez firmy i użytkowników prywatnych nie pociąga za sobą kosztów, z uwagi na brak opłat licencyjnych, co jest dużą zaletą takich aplikacji w porównaniu do komercyjnych rozwiązań. Opłacie, jak już zostało powiedziane, podlega jedynie wdrożenie aplikacji na potrzeby konkretnych użytkowników.