Mikrofaktoring polega na świadczeniu usług faktoringowych dla sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Czym różni się od klasycznego faktoringu?
Mikrofaktoring jest jeszcze mało popularny w Polsce, bo z perspektywy klientów oznacza konieczność ponoszenia wyższych kosztów, niż przy klasycznej formie faktoringu. Co jednak przemawia na jego korzyść?
Zarabiasz na zakupie zobowiązań finansowaych innych? Biznes-Firma poleca nową alternatywę na rynku inwestycji - pożyczkoposiadacz »
Pojęcie faktoringu jest doskonale znane dla przedsiębiorców. Jest to usługa polegająca na wykupie nieprzeterminowanych faktur, w zamian za niewielki procent ich wartości. Przedsiębiorca korzystający z faktoringu otrzymuje pieniądze od firmy faktoringowej, a ta - z chwilą wymagalności dokumentu księgowego - otrzymuje zwrot pieniędzy od kontrahenta klienta. Na czym jednak polega usługa mikrofaktoringu?
Faktoring dla mikroprzedsiębiorstw i MSP
Usługi w zakresie faktoringu oferowane dla segmentu mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw, mogą zostać ujęte w ramach pojęcia mikrofaktoringu. Takie usługi finansowe wiążą się z większym ryzykiem, niż w przypadku faktoringu dużych firm. Stąd też koszty mikrofaktoringu, obejmujące prowizje i opłaty dodatkowe naliczane przez finansującego, mogą być bardzo wysokie i przekraczać próg 20% wartości faktur objętych faktoringiem.
Mikrofaktoring polega na sprzedaży faktur przez małe i średnie firmy przedsiębiorstwom faktoringowym. Klient mikrofaktoringu otrzymuje bezpośrednio w formie bezgotówkowej, środki z tytułu należności wynikających z faktur w ciągu kilku dni od daty ich przekazana do faktora.
Może nimi w dowolny sposób obracać i np. wykorzystać na regulowanie swoich bieżących zobowiązań. Mikrofaktoring w przeciwieństwie do finansowania dłużnego, nie powoduje dodatkowego obciążenia zdolności kredytowej przedsiębiorcy.
Koszty i korzyści wynikające z mikrofaktoringu
Mikrofaktoring to usługi finansowe kierowane do małych firm na polskim rynku, których obrót roczny jest niewielki i wynosi mniej niż 1 mln zł rocznie. Usługa przynosi wiele korzyści dla obu stron transakcji. Przede wszystkim, z wykorzystaniem usług mikrofaktoringu małe i średnie firmy mogą skutecznie przeciwdziałać powstawaniu zatorów płatniczych, które w ich przypadku mogą szybko doprowadzić je na skraj bankructwa.
Firmy zajmujące się mikrofaktoringiem chętnie odkupują ich wierzytelności, które nie są jeszcze wymagalne, ale tylko w stosunku do stałych, wiarygodnych partnerów biznesowych, z którymi firma z sektora MSP od dłuższego czasu prowadzi współpracę.
Dobrze by było, aby partner miał dobrą sytuację finansową i stabilną pozycję na rynku.
Mikrofaktoring pozbawiony jest wielu barier typowych dla faktoringu (np. minimalna ilość odbiorców, minimalny obrót do faktoringu, nie ma wyłączeń branżowych i wiele innych).
- Finansowanie dłużne
- Finansowanie bezzwrotne
- Finansowanie kapitałowe
Finansowanie dłużne podlega zwrotowi w całości, czasem również z odsetkami, w określonym momencie w przyszłości.
Co do zasady wyróżnia się cztery rodzaje takiego finansowania:
- kredyty i pożyczki
- emisja obligacji i innych papierów dłużnych
- leasing
- faktoring
Zalety finansowania dłużnego:
- może zostać przeznaczone generalnie na dowolny cel (w tym również na finansowanie bieżącej działalności firmy)
- korzyści podatkowe, wynikające z możliwości traktowania odsetek jako kosztów
- brak ingerencji w udziały firmy
- uproszczone procedury uzyskania finansowania
- elastyczne formy zabezpieczenia
- łatwo i szybko dostępne
Finansowanie bezzwrotne, czyli potocznie mówiąc dotacja z funduszy unijnych, to środki udzielane bezpłatnie i bezzwrotnie na realizację określonego celu.
Zalety finansowania bezzwrotnego:
- poprawia sytuację kapitałową przedsiębiorcy
- poprawia wiarygodność kredytową przedsiębiorcy
- zwykle wymaga niskiego wkładu własnego
- pozwala na rozwój firm (nawet tych nowych)
Wsparcie kapitałowe udzielane jest firmom, których pomysł na biznes zyska uznanie zespołu inwestycyjnego funduszu kapitałowego.
Zalety finansowania kapitałowego:
- możliwość pozyskania bardzo dużych środków (dofinansowanie od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów euro)
- elastyczność i mniejsze nakłady administracyjne (inwestor udostępnia swoją infrastrukturę)
- finansowanie często ryzykownych pomysłów biznesowych
- poufność przekazywanych informacji (nie ma konieczności publikacji raportów itp.)
- wejście inwestora poprawia wizerunek firmy
- poprawia dostęp do innych form finansowania
- Dotacja z urzędu pracy
- Dotacja z funduszy UE
- Preferencyjny kredyt
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i nie dysponujesz własnymi środkami lub masz ich naprawdę niewiele, możesz postarać się o środki z Urzędu pracy. W tym celu powinieneś się udać do Powiatowego Urzędu Pracy w Twoim regionie.
Aby otrzymać dofinansowanie unijne sugerujemy kontakt z Centralnym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich lub z punktem informacyjnym w regionie, w którym biznes ma być prowadzony.
Pamiętaj, aby otrzymać dofinansowanie unijne musisz mieć wkład własny. Polecamy następujące możliwości:
Kontakt z CPIFE - poprzez witryne internetowąKontakt z regionalnym punktem informacyjnym - listaPomoc eksperta - kliknij by wysłać bezpłatne zapytanieFinansowanie dłużne będziesz musiał zwrócić w całości w formie gotówki lub przedmiot takiego finansowania nie będzie Twoją własnością (w przypadku leasingu) lub Twoje zyski uzależnione będą od wyboru firmy pośredniczącej w zawieraniu transakcji z klientami (w przypadku faktoringu), a co za tym idzie jej klientów.