Zatrudnienie pracownika kosztuje nie mało, dlatego w pewnych przypadkach, zwłaszcza przy okresowych wzrostach zamówień przedsiębiorcy mogą korzystać z pracowników tymczasowych. Mogą ich pozyskać w ramach tzw. leasingu pracowniczego. Czym on jest?
Leasing pracowniczy można postrzegać jako wynajęcie czy wypożyczenie pracownika - od pracodawcy lub agencji pracy tymczasowej. W pierwszym przypadku pracodawca dotychczasowy udziela za zgodą pracownika urlopu bezpłatnego, aby ten mógł wykonywać pracę w innym przedsiębiorstwie.
Pojęcie leasingu pracowniczego
Zgodnie z prawem pracy pracowników można wypożyczyć z jednej firmy do drugiej. Takie działanie nazywane jest leasingiem pracowniczym, kiedy to pracodawca z własnej inicjatywy, ale za zgodą pracownika, udziela mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy.
Zasadniczo leasing pracowniczy polega na wypożyczeniu pracowników innej firmie bądź firmom na określony czas lub do realizacji konkretnego zadania. Dla dopełnienia niezbędnych formalności konieczne jest zawarcie porozumienia w tej sprawie pomiędzy pracodawcą dotychczasowym pracowników a innym pracodawcom. Ustala się w nim okres trwania leasingu pracowniczego, który jest zwykle równy okresowi urlopu bezpłatnego. Warunkiem tego, aby leasing pracowniczy doszedł do skutku, jest uzyskanie zgody pracownika na piśmie.
Wówczas dotychczasowy stosunek pracy pracownika jest zawieszany, a kiedy skończy się okres urlopu bezpłatnego, pracownik bez problemu wraca do pierwotnego pracodawcy.
Leasing pracowniczy może być realizowany nie tylko pomiędzy dwoma pracodawcami, ale też pomiędzy pracodawcą a agencją pracy tymczasowej. W takim wypadku mamy do czynienia z trójstronnym stosunkiem, w którym udział biorą:
- pracownik tymczasowy,
- agencja pracy tymczasowej,
- pracodawca użytkownik.
Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracownika, a następnie w ramach leasingu pracowniczego oddelegowuje go do pracy w innej firmie. Pracodawca użytkownik nie ma przy tym żadnych obowiązków kadrowych związanych z zatrudnieniem danego pracownika. Nie musi prowadzić dokumentacji pracowniczej itp.
Okres pracy pracownika
Nawet jeśli pracownik bierze urlop bezpłatny, ale w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy, to wówczas wlicza się go do okresu pracy. To od tego okresu zależą uprawnienia pracownicze pracownika. W razie udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego, pracodawca wysyłający go na urlop nie wypłaca mu żadnych świadczeń. Pracownik otrzymuje je od pracodawcy, który skorzystał z leasingu pracowniczego.