Przedsiębiorcy pozyskujący zaliczki i środki pośrednie z dotacji unijnych mogą uzyskać kredyt etapowy z Banku Gospodarstwa Krajowego i pokryć nim koszty kwalifikowane projektów inwestycyjnych.
Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera polskich przedsiębiorców, między innymi za pośrednictwem kredytów udzielanych na preferencyjnych warunkach. Takim kredytem jest kredyt etapowy. Na czym on polega i kto może z niego skorzystać?
Pojęcie kredytu etapowego
350 tyś zł dla małych iśrednich firm i to już na starcie. Sprawdź >>
Jak sama nazwa wskazuje, kredyt etapowy rozliczany jest etapowo, tj. kredytobiorca ma możliwość rozliczania kosztów podejmowanych inwestycji za kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego etapami. Takie zobowiązanie jest elementem oferty BGK Pewny Partner Unijny i kierowane jest do podmiotów realizujących inwestycje, które jednocześnie otrzymały dofinansowanie ze środków unijnych. Kredyt etapowy zapewnia optymalny dla beneficjenta dobór produktów i usług w celu kompleksowego finansowania projektów i rozliczania środków finansowych pochodzących z programów Unii Europejskiej.
Przeznaczenie kredytu
Kredyt etapowy z założenia przeznaczony jest na pokrycie kosztów kwalifikowanych projektów inwestycyjnych podlegających dofinansowaniu ze środków unijnych w formie zaliczek lub płatności pośrednich.
Warunki kredytowe
BGK udziela kredytu etapowego na okres zgodny z okresem realizacji inwestycji i otrzymania środków zaliczek dotacji unijnych oraz płatności pośrednich.
O kredyt skutecznie mogą starać się przedsiębiorcy posiadający odpowiednio wysoką zdolność kredytową, nawet bez jakiegokolwiek wkładu własnego. Konieczne będzie przy tym ustanowienie prawnego zabezpieczenia spłaty kredytu, przy czym podstawowym zabezpieczeniem jest cesja wierzytelności z umowy o dofinansowanie.
Kredyt etapowy udzielany jest w PLN, EUR, USD lub CHF. Kwota kredytu nie powinna przekroczyć najwyższej kwoty zaliczki lub płatności pośredniej przyznanej dotacji unijnej.
Spłata zobowiązania przez kredytobiorcę powinna nastąpić po uzyskaniu zaliczki lub płatności pośredniej z UE, a nie w terminach ustalonych z góry w harmonogramie.
Oprocentowanie kredytu etapowego oparte jest o stawkę rynkową WIBOR oraz ustalaną indywidualnie marżę banku. Marża może zależeć od oceny sytuacji finansowej klienta.