Franchising dystrybucji, czy dystrybucja franchisingowa to model prowadzenia sieci franczyzowej, w którym franczyzobiorca zobowiązuje się do sprzedaży produktów dostarczanych mu regularnie przez franczyzodawcę.
Franchising pozwala przedsiębiorcom na uruchomienie działalności gospodarczej z wykorzystaniem znanego, sprawdzonego modelu funkcjonowania, pod znaną dla docelowych klientów marką. Na czym jednak polega dystrybucja franchisingowa?
Pojęcie dystrybucji franchisingowej
Chcesz nawiązać współpracę z franczyzodawcą ale brakuje Ci środków? Weź kredyt z TaxCare na dowolny cel »
Zgodnie z terminologią wykorzystywaną w biznesie franchisingowym, pod pojęciem dystrybucji franchisingowej należy rozumieć długookresową, stałą współpracę pomiędzy franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Na mocy zawartej umowy pomiędzy dwoma, niezależnymi przedsiębiorcami, w takim przypadku franczyzodawca przekazuje franczyzobiorcy wiedzę o tym, jak prowadzić firmę w danej branży.
Franczyzobiorca uzyskuje wówczas:
- Możliwość korzystania z marki i znaku firmowego franczyzodawcy,
- Możliwość korzystania ze znaków towarowych, patentów i wynalazków franczyzodawcy,
- Możliwość korzystania z doświadczenia franczyzodawcy i jego wsparcia na każdym etapie prowadzenia działalności,
- Możliwość skorzystania z usług doradczych.
W zamian za swoje wsparcie dla franczyzobiorcy, franczyzodawca uzyskuje opłatę wstępną i opłaty regularne, w umówionej uprzednio wysokości.
Kluczowe w dystrybucji franchisingowej jest to, że w ramach zawartej umowy, franczyzodawca zobowiązuje się do dostarczenia franczyzobiorcy określonych towarów. Z kolei franczyzobiorca przyjmuje na siebie obowiązek ich sprzedaży w ramach dokonywanej działalności swojego przedsiębiorstwa.
Detalista, czyli franczyzobiorca korzysta z dostarczanych przez franczyzodawcę produktów, sprzedając je pod szyldem renomowanego przedsiębiorstwa.
Nie musi samodzielnie budować swojej marki i zdobywać lojalnych klientów. Uzyskuje ich automatycznie wraz z podpisaniem umowy franchisingowej.
Zalety dla obu stron
Często w przypadku modelu dystrybucji franchisingowej, franczyzodawca skupia się wyłącznie na produkcji towarów, które później są dystrybuowane w sieci franchisingowej. Franczyzodawca korzysta przy tym z infrastruktury budowanej przez partnerów biznesowych, bez konieczności budowy własnych punktów handlowych i zapewniania im odpowiedniej kadry zarządzającej.
Z perspektywy franczyzobiorcy taka współpraca z franczyzodawcą jest również korzystna, bowiem zapewnia dużą swobodę prowadzenia działalności, z utrzymaniem stałej współpracy z jednym dostawcą.
- Finansowanie dłużne
- Finansowanie bezzwrotne
- Finansowanie kapitałowe
Finansowanie dłużne podlega zwrotowi w całości, czasem również z odsetkami, w określonym momencie w przyszłości.
Co do zasady wyróżnia się cztery rodzaje takiego finansowania:
- kredyty i pożyczki
- emisja obligacji i innych papierów dłużnych
- leasing
- faktoring
Zalety finansowania dłużnego:
- może zostać przeznaczone generalnie na dowolny cel (w tym również na finansowanie bieżącej działalności firmy)
- korzyści podatkowe, wynikające z możliwości traktowania odsetek jako kosztów
- brak ingerencji w udziały firmy
- uproszczone procedury uzyskania finansowania
- elastyczne formy zabezpieczenia
- łatwo i szybko dostępne
Finansowanie bezzwrotne, czyli potocznie mówiąc dotacja z funduszy unijnych, to środki udzielane bezpłatnie i bezzwrotnie na realizację określonego celu.
Zalety finansowania bezzwrotnego:
- poprawia sytuację kapitałową przedsiębiorcy
- poprawia wiarygodność kredytową przedsiębiorcy
- zwykle wymaga niskiego wkładu własnego
- pozwala na rozwój firm (nawet tych nowych)
Wsparcie kapitałowe udzielane jest firmom, których pomysł na biznes zyska uznanie zespołu inwestycyjnego funduszu kapitałowego.
Zalety finansowania kapitałowego:
- możliwość pozyskania bardzo dużych środków (dofinansowanie od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów euro)
- elastyczność i mniejsze nakłady administracyjne (inwestor udostępnia swoją infrastrukturę)
- finansowanie często ryzykownych pomysłów biznesowych
- poufność przekazywanych informacji (nie ma konieczności publikacji raportów itp.)
- wejście inwestora poprawia wizerunek firmy
- poprawia dostęp do innych form finansowania
- Dotacja z urzędu pracy
- Dotacja z funduszy UE
- Preferencyjny kredyt
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i nie dysponujesz własnymi środkami lub masz ich naprawdę niewiele, możesz postarać się o środki z Urzędu pracy. W tym celu powinieneś się udać do Powiatowego Urzędu Pracy w Twoim regionie.
Aby otrzymać dofinansowanie unijne sugerujemy kontakt z Centralnym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich lub z punktem informacyjnym w regionie, w którym biznes ma być prowadzony.
Pamiętaj, aby otrzymać dofinansowanie unijne musisz mieć wkład własny. Polecamy następujące możliwości:
Kontakt z CPIFE - poprzez witryne internetowąKontakt z regionalnym punktem informacyjnym - listaPomoc eksperta - kliknij by wysłać bezpłatne zapytanieFinansowanie dłużne będziesz musiał zwrócić w całości w formie gotówki lub przedmiot takiego finansowania nie będzie Twoją własnością (w przypadku leasingu) lub Twoje zyski uzależnione będą od wyboru firmy pośredniczącej w zawieraniu transakcji z klientami (w przypadku faktoringu), a co za tym idzie jej klientów.