Skrót CRBR oznacza Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Czym on właściwie jest i jaką funkcję pełni w Polsce? Które podmioty powinny znaleźć się w takim spisie?
CRBR to Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, który gromadzi informacje dotyczące spółek i ich beneficjentów. Jego celem jest zwiększenie skuteczności działania systemu zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
O CRBR
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych jest systemem, w którym gromadzone są i przetwarzane różne informacje o beneficjentach rzeczywistych. Podmioty znajdujące się w nim, czyli owi beneficjenci, to osoby fizyczne, które sprawują bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia. Mogą one wynikać z okoliczności prawnych czy faktycznych i umożliwiać im wywieranie decydującego wpływu na zadania spółki oraz na podejmowane przez nią czynności. To także osoba fizyczna czy osoby fizyczne, w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna.
Można powiedzieć, że beneficjentem rzeczywistym jest za każdym razem osoba fizyczna, a w przypadku spółek kapitałowych najczęściej w roli tej występuje wspólnik spółki kapitałowej, który posiada więcej 25 proc. udziałów lub akcji takiej spółki lub wspólnik posiadający więcej niż 25 proc. ogólnej liczby głosów w spółce, także na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi co do głosu lub jako zastawnik bądź użytkownik udziałów.
Rejestr ma charakter publiczny i każdy ma możliwość sprawdzenia zamieszczonych w nim informacji. Przyczynia się to do zwiększania zaufania do rynku finansowego, jak i do uczestników obrotu gospodarczego.
Podmioty wpisane do CRBR
Do CRBR wpisowi podlegają beneficjenci rzeczywiści spółek takich jak:
- Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
- Spółki komandytowe.
- Spółki komandytowo-akcyjne.
- Spółki jawne.
- Spółki akcyjne, ale z wyłączeniem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
Do rejestru wpisywani mają być w najbliższej przyszłości także beneficjenci rzeczywiści prostych spółek akcyjnych, które będą tworzone od 1 marca 2021 roku.
W jakim celu stworzono CRBR?
Rejestr beneficjentów rzeczywistych jest narzędziem, które ma pozwolić na efektywną walkę z procederem prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. Można osiągnąć takie cele dzięki pozyskiwaniu i posiadaniu dokładnych, możliwie jak najbardziej aktualnych danych o beneficjentach rzeczywistych. CBRB uniemożliwia przestępcom ukrycie swojej tożsamości w strukturze korporacyjnej danej spółki.