
Z tytułu opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe dana osoba ma prawo do uzyskiwania zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Czy wynagrodzenie chorobowe będzie należne za dni wolne od pracy?
Wynagrodzenie chorobowe należne jest za wszystkie dni, w których pracownik był niezdolny do pracy, bez względu na to, czy były to dni robocze, czy dni wolne od pracy.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 roku w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, jest głównym aktem prawnym pozwalającym m.in. na ustalenie wysokości wynagrodzenia chorobowego.
W § 11 wspominanego rozporządzenia wskazano, że w celu obliczenia wynagrodzenia ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeśli pracownik za pozostałą część tego okresu otrzymał wynagrodzenie, należy miesięczną stawkę pensji podzielić przez 30 i otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni nieobecności pracownika w pracy z powodu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia, które przysługuje pracownikowi za cały miesiąc.
Jeśli pracownika nie było w pracy, to w okresie owej nieobecności przysługuje mu zasiłek przewidziany w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Wynagrodzenie tylko za pracę wykonaną?
Podstawowym prawem pracownika jest prawo do wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę. W art. 80 Kodeksu pracy wskazano, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik może zachować prawo do wynagrodzenia, o ile przepisy prawa pracy tak właśnie stanowią. Pracodawcy mogą stosować w takich przypadkach korzystniejsze dla podwładnych uregulowania, łącznie z wypłacaniem im stosownego wynagrodzenia za dni nieobecności w pracy.
Trzeba podkreślić, że wynagrodzenie chorobowe definiowane w art. 92 Kodeksu pracy, czy też zasiłek chorobowy, należą się pracownikowi za każdy dzień niezdolności do pracy. Do okresu tego wlicza się dni wolne od pracy. Dlatego w przypadku, gdy zwolnienie lekarskie zostało wystawione na dłuższy czas niż tydzień, to wynagrodzenie chorobowe należy się pracownikowi również za weekendy i dni wolne, jeśli na ten okres przypadały. Wynika to właściwie z treści art. 11 ust. 4 tzw. ustawy zasiłkowej.