Po zakończeniu umowy leasingu, jej przedmiot albo jest wykupywany na własność przez leasingobiorcę, albo wraca do leasingodawcy, który może z niego korzystać lub odsprzedać innemu podmiotowi. Czy opłaca się korzystać ze sprzętów, które były użytkowane w ramach leasingu?
Kupując poleasingowy sprzęt nabywca otrzymuje wysokiej jakości produkty, które na wolnym rynku mają wysokie ceny. Jeśli są one sprawdzone i przetestowane pod kątem sprawności, warto je nabyć dla własnej firmy.
Zalety sprzętów poleasingowych
Maszyny produkcyjne i przemysłowe, sprzęt komputerowy czy samochody to tylko niektóre środki trwałe, jakie można nabyć po umowie leasingowej. Zaletą sprzętów tego typu jest niewątpliwie to, że najczęściej są one znacznie tańsze niż nowe. Mogą być urządzeniami markowymi, których zakup na wolnym rynku w sklepie pociągnie za sobą wysoki wydatek dla przedsiębiorcy.
Komputery czy inne urządzenia wykorzystywane w leasingu w firmach to wysokiej klasy sprzęty, których zadaniem jest podołać codziennej pracy w ekstremalnych niekiedy warunkach. Muszą być niezawodne i solidne, aby nie zepsuć się po kilku miesiącach użytkowania. Sektor biznesowy oczekuje wysokiej jakości, za którą gotów jest zapłacić. Leasing jest korzystną formą finansowania takich inwestycji w przedsiębiorstwie. Po zakończeniu umowy takie sprzęty zwykle nie są zużyte i śmiało mogą posłużyć jeszcze wiele lat swoim użytkownikom.
Zarówno dla dotychczasowych leasingobiorców, jak i przedsiębiorców, którzy nie korzystali z leasingu, poleasingowe sprzęty mogą być sposobem na pozyskanie środka trwałego z wyższej półki, bez potrzeby angażowania wysokich środków finansowych.
Skąd wziąć sprzęt?
Szukając sprzętów poleasingowych warto zwrócić się o ofertę do dużej korporacji lub firmy leasingowej finansującej zakup pożądanych przez przedsiębiorcę sprzętów. Z reguły duże przedsiębiorstwa po zakończeniu umowy leasingu nie decydują się na wykup sprzętu na własność, ale zamawiają nowe modele komputerów, drukarek, skanerów, ksero, czy specjalistycznych maszyn produkcyjnych. Leasingodawca musi więc upłynnić przedmioty, które do niego wracają. Po przeglądach i dokonaniu niezbędnych napraw sprzedaje go za bezcen, na czym mogą skorzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy za niewielką kwotę uzyskują wysokiej klasy sprzęty, na jakie w innej sytuacji nie mogliby sobie pozwolić. Kupując poleasingowe urządzenia klasy biznes możemy mieć pewność, że zapewnią one długą i bezawaryjną pracę.
W Polsce istnieje wiele firm, które zajmują się sprowadzaniem z zagranicy lub pozyskiwaniem na polskim rynku sprzętów poleasingowych. Są one poddawane procesowi odnowienia. Testuje się je, a następnie trafiają na rynek, a ich ceny zdecydowanie na plus dla kupującego, odbiegają od cen rynkowych.