Venture Capital to jedno ze źródeł zewnętrznego finansowania działalności przedsiębiorstwa, zwłaszcza tej o charakterze rozwojowym i inwestycyjnym. Dla kogo jest przeznaczone takie finansowanie?
Kapitał pochodzący od funduszy Venture Capital pozwoli na uzyskanie nie tylko dodatkowego kapitału, ale i wsparcia merytorycznego. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców chcących rozwijać się w danej branży, która nie jest dla nich do końca znajoma.
Zyski dla przedsiębiorstwa
Jeśli firma decyduje się na skorzystanie z finansowania zewnętrznego świadczonego przez Venture Capital, może uzyskać nie tylko kapitał niezbędny dla jej rozwoju, ale również transfer know-how. Wsparcie merytoryczne jest nieocenione dla przedsiębiorców, którzy nie mają doświadczenia rynkowego lub jest ono zbyt małe. W przypadku finansowania Venture Capital, zarówno właścicielowi firmy, jak i inwestorowi zależy na tym, aby jak najszybciej uzyskać spektakularny sukces, który zacznie przynosić wymierne zyski. Nie można przyrównywać więc kapitału VC do zwyczajnej pożyczki bankowej dla przedsiębiorców.
Dla kogo?
Finansowanie za pośrednictwem Venture Capital jest kierowane przede wszystkim do innowacyjnych firm, także tych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Inwestor będzie skłonny wyłożyć wysoką kwotę pieniędzy na inwestycję w działalność firmy o ustabilizowanej pozycji na rynku, o dużym potencjale wzrostu z dobrym pomysłem na rozwój.
Jak sama nazwa wskazuje, Venture Capital to ryzykowne fundusze, które przeznaczone są przede wszystkim dla firm z potencjałem, które chcą podjąć się ryzykownego przedsięwzięcia biznesowego, ale nie posiadają wystarczających środków własnych na jego przeprowadzenie.
Jeśli bank odmówił firmie tradycyjnego kredytu, powołując się na wysoki poziom ryzyka, przedsiębiorca powinien skierować swoje kroki do funduszu VC.
Inwestor wykładając pieniądze na przedsięwzięcie spodziewa się zysku, dlatego też jej pomysł na biznes musi posiadać wyjątkowo duży potencjał wzrostowy, który niejako będzie w stanie zrekompensować niebezpieczeństwo wiążące się z podjęciem takiej inwestycji.
Nie ma przy tym większego znaczenia, w jakiej branży działalności chce rozwijać się firma i jaki ma stać rynkowy, choć najczęściej kapitał z Venture Capital wykorzystują firmy z sektora innowacyjności, które są młodymi podmiotami rynkowymi.