Błędy w fakturze dotyczące wartości liczbowych muszą być korygowane za pomocą faktury korygującej. Czy korektę tą należy uzasadniać?
Przy dokonywaniu korekty faktury VAT istnieje obowiązek wskazania przyczyn poprawy faktury. Przyczyna korekty znalazła się w katalogu informacji wymaganych do umieszczenia na korekcie.
Zmiany w ustawie o VAT
Z dniem 1 stycznia 2014 roku zmieniono przepisy dotyczące fakturowania. Dotychczas były one ujęte w rozporządzeniu Ministra Finansów, a obecnie zostały one przeniesione bezpośrednio do ustawy o VAT i nieco zmodyfikowane. Między innymi, zmiany te dotyczą wystawiania korekty faktur VAT.
Generalnie, korekta faktury VAT służy do poprawiania błędów liczbowych występujących na dokumencie księgowym. Można też za jej pośrednictwem zmieniać i inne błędy na fakturze, ale je może też poprawić nabywca towarów lub usług, jeśli wystawi notę korygującą.
W konstrukcji korekty faktury, zgodnej z obecnymi przepisami ustawy o VAT, zaszły pewne istotne zmiany. Fakturę korygującą obecnie wystawia się w związku z:
- Zastosowaniem rabatu, obniżającego cenę produktu lub usługi
- Zwrotem całości lub części zapłaty
- Podwyższeniem ceny
- Zwrotem towaru
- Pomyłką w kwotach wymienionych na fakturze
Konieczne elementy faktury korygującej
Obecnie nie ma obowiązku umieszczania na korekcie faktury, treści pierwotnej faktury, z błędem, przed dokonaniem korekty. Przedsiębiorca może jednak takie informacje zawrzeć na fakturze korygującej, o ile oznaczy je, że są to dane sprzed korekty.
Każda faktura korygująca musi posiadać swoje uzasadnienie, co jest absolutną nowością w przepisach ustawy o VAT, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku.
Dotychczas nie było obowiązku umieszczania takich danych na fakturze korygującej, o ile nowe zapisy wprowadzone w dokumencie nie skutkowały zmniejszenia podatku VAT należnego fiskusowi. Przyczyna korekty, bez względu na podstawę jej przeprowadzenia, zawsze musi zostać wyszczególniona w nowym dokumencie.
Mówi o tym art. 106j pkt. 2 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 roku o VAT, po nowelizacji:
Faktura korygująca powinna zawierać:
1) wyrazy "FAKTURA KORYGUJĄCA" albo wyraz "KOREKTA";
2) numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
3) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
a) określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6,
b) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;
4) przyczynę korekty;
5) jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego - odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;
6) w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 - prawidłową treść korygowanych pozycji.