
Uprawnienia urlopowe zalicza się do jednych z podstawowych praw zatrudnionych wynikających z Kodeksu pracy. W jaki sposób urlop bezpłatny, o który może wnioskować pracownik, wpływa na przysługujący mu wymiar urlopu wypoczynkowego?
Fakt korzystania z urlopu bezpłatnego przez pracownika wpływa na obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego w sposób proporcjonalny w danym roku kalendarzowym.
Wymiar urlopu wypoczynkowego
Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, inaczej na etacie, mają przywilej korzystania w każdym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego. Kodeks pracy wskazuje, że zatrudniony podejmujący pracę po raz pierwszy w swoim życiu w roku kalendarzowym ma prawo po każdym przepracowanym miesiącu do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 1/12 puli, jaka przysługiwałaby mu po przepracowaniu roku.
Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy pracownika:
- staż do 10 lat – 20 dni urlopu,
- staż powyżej 10 lat – 26 dni urlopu.
Z 20 lub 26 dni wolnego w roku kalendarzowym w ramach urlopu wypoczynkowego korzystają pracownicy pełnoetatowi, natomiast wymiar urlopu pracownika niepełnoetatowego jest ustalany proporcjonalnie do wymiaru czasu jego pracy.
W czasie przebywania na urlopie wypoczynkowym pracownik zachowuje prawo do uzyskania wynagrodzenia w standardowej wysokości.
Jak pracownicy mogą korzystać z bezpłatnego urlopu?
Urlop wypoczynkowy nie jest jedynym, z jakiego pracownik może skorzystać. Istnieje też urlop bezpłatny. Nie wlicza się go do okresu pracy, od którego zależne są przyznawane zatrudnionemu uprawnienia. Jednak fakt korzystania z urlopu bezpłatnego wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego, co zostało uregulowane w art. 1552 Kodeksu pracy. Pracownik, który wraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego, po trwającym co najmniej miesięcznym okresie urlopu bezpłatnego, przysługiwać będzie urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu:
- Pozostałego do końca roku kalendarzowego – jeśli zatrudniony jest na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego albo
- Zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – jeśli zatrudniony jest na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Takie zasady obowiązują, jeśli 1 stycznia danego roku kalendarzowego pracownik był nieobecny w pracy z powodu urlopu bezpłatnego. Jeśli okres takiego urlopu przypadał na czas po wskazanej dacie, to fakt korzystania z niego powoduje, że wymiar urlopy pracownika powracającego do pracy tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu, jeśli zatrudniony wcześniej nie wykorzystał już urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.