Czy przyjęta przez Polskę Konwencja regulująca zmianę metod unikania podwójnego opodatkowania spowoduje, że w Polsce zniknie stosowana od lat ulga abolicyjna?
Ulga abolicyjna, czyli tzw. ulga na powrót przysługuje polskim rezydentom podatkowym zarobkującym za granicą, w przypadku, gdy ma do nich zastosowanie umowa o odliczeniu proporcjonalnym podatku. Czy przyjęta przez Polskę Konwencja może to zmienić?
Ratyfikacja Konwencji unijnej
Polski rząd przyjął Konwencję wielostronną implementującą środki traktatowe prawa podatkowego. Ma ona na celu ograniczenie procederu obniżania przy zastosowaniu nielegalnych metod podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz zapobiec przenoszeniu zysku za granicę, do tzw. rajów podatkowych.
Art. 5 wspominanej konwencji reguluje zmianę metod unikania podwójnego opodatkowania. Dotychczas stosowana metoda wyłączenia z progresją ma się zmienić w metodę zaliczenia proporcjonalnego. Polacy pracujący za granicą wyrażają obawę, że wejście w życie Konwencji spowoduje, że będą oni musieli składać zeznania podatkowe w polskich urzędach skarbowych, nawet jeśli nie uzyskali w Polsce żadnych dochodów. Oznaczałoby to, że zmiany wynikające z dostosowania umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania do Konwencji, doprowadzić mogą do uchylenia tzw. ulgi abolicyjnej.
Obecne zasady opodatkowania obywateli Polski uzyskujących dochody zagraniczne
Polacy uzyskujący dochody za granicą, w krajach, z którymi obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, przewidująca metodę zaliczenia, mogą stosować ulgę abolicyjną. Oznacza ona, że polski rezydent podatkowy, tj. podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, który rozlicza uzyskane w roku podatkowym za granicą dochody, ma prawo skorzystać ze stosownego odliczenia. Podlega mu kwota stanowiąca różnicę między podatkiem obliczonym przy zastosowaniu metody zaliczenia a kwotą podatku obliczonego według metody wyłączenia z progresją. Ulga abolicyjna ma zastosowanie obecnie do dochodów uzyskanych z:
- stosunku pracy,
- działalności wykonywanej osobiście,
- pozarolniczej działalności gospodarczej,
- praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych,
- wykonywanej poza terytorium Polski działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej.
Wyjątkiem są dochody (przychody) uzyskane z tytułu korzystania ze wspominanych praw lub rozporządzania nimi.
Efektem zastosowania ulgi abolicyjnej jest to, że ostateczna wysokość podatku płaconego w Polsce uwzględnia dochody zagraniczne (z zastosowaną metodą zaliczenia), ale będzie taka, jakby zastosowano metodę wyłączenia z progresją.