Czy zawierając umowę o dzieło lub zlecenie, jej wykonawca lub zleceniobiorca jest zobowiązany każdorazowo po zakończeniu pracy, wystawić rachunek zlecającemu?
Zawierając umowę o dzieło lub zlecenie, jej wykonawca na żądanie zlecającego musi wystawić rachunek. Będzie on podstawą do księgowania wydatków na umowy zlecenie i umowy o dzieło w firmie.
Stosunek pracy na podstawie Kodeksu cywilnego
Dla pracodawców z ekonomicznego punktu widzenia wygodniej jest zawrzeć umowę cywilnoprawną z pracownikiem i zlecić mu wykonanie pewnego założonego zadania, niż zatrudniać go na podstawie umowy o pracę. Umowy cywilnoprawne często są wykorzystywane przy zawieraniu współpracy z osobami, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej i pracują jako tzw. freelancerzy.
Dla przedsiębiorców zawarcie umowy cywilnoprawnej pociąga za sobą koszt - przede wszystkim wynagrodzenia dla pracownika oraz podatku dochodowego.
Niejednokrotnie od umowy zlecenie pracodawca musi odprowadzić też składki na ubezpieczenia do ZUS. Wszystkie te wydatki mogą być kwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów, o ile przedsiębiorca ma dokument, który potwierdza ich poniesienie w praktyce. Takim dokumentem może być rachunek do umowy o dzieło czy umowy zlecenie, dlatego też przedsiębiorcy z reguły zobowiązują osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej do wystawiania takich rachunków.
Kiedy należy wystawić rachunek?
Z punktu widzenia samego pracownika, strony w umowie zlecenia czy umowie o dzieło, rachunek do takiej umowy cywilnoprawnej należy wystawić zawsze, kiedy umowa uwzględnia jego wystawienie.
Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, rachunek należy wystawić w terminie siedmiu dni od daty dostawy towaru lub wykonania usługi.
Rachunek może wystawić zleceniobiorca, czy wykonawca dzieła, lub na jego polecenie sam przedsiębiorca w jego imieniu. Jeśli zlecający nie zastrzeże w umowie obowiązku wystawienia rachunku, nie będzie on obowiązywał.
Jak sporządzić rachunek?
Rachunek do umów cywilnoprawnych powinien zawierać co najmniej następujące informacje:
- Dane osobowe stron lub nazwę firmy,
- Datę wystawienia rachunku,
- Numer kolejny rachunku,
- Informację o zrealizowanych usługach,
- Wysokość wynagrodzenia, wraz z podaniem wysokości podatku dochodowego czy składek ZUS.