Uprawnienia emerytalne nadawane są osobom po osiągnięciu wieku emerytalnego i wypracowaniu odpowiedniej liczby lat składkowych. Czy w świetle takich warunków prawo do emerytury otrzyma także przedsiębiorca?
Przedsiębiorca uzyska emeryturę z ZUS, jeśli osiągnie powszechny wiek emerytalny i będzie opłacał składki na ubezpieczenie emerytalne przez odpowiednio długi okres.
Obowiązek opłacania składek emerytalnych
Przedsiębiorca, nawet przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, ma obowiązek odprowadzać za siebie składki na ZUS. Są to składki między innymi na ubezpieczenie emerytalne, co powoduje, że przedsiębiorca buduje swój kapitał w ZUS na przyszłą emeryturę. Im wyższa podstawa, od której odprowadzane są takie składki, tym wyższe będzie przyszłe świadczenie emerytalne osoby prowadzącej działalność.
ZUS na nieco innych zasadach wypłaca emerytury przedsiębiorcom, a na innych dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
Wysokość emerytury przedsiębiorcy
Najważniejsze jest wiedzieć, w jaki sposób wyliczane są świadczenia emerytalne dla przedsiębiorców. Dla wysokości emerytury nie ma znaczenia, jak wysoki przychód lub dochód osiąga z działalności przedsiębiorca, liczy się wysokość podstawy naliczania składek.
Kwota składek, jakie co miesiąc odprowadza do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorca, wynika z przemnożenia podstawy wymiaru składek przez określony procent. Dla składki emerytalnej jest to 19,52 proc. podstawy wymiaru. Minimalnie przedsiębiorca może wziąć za podstawę wyliczeń składki kwotę ustalaną odgórnie i równą prognozowanemu, przeciętnemu wynagrodzeniu.
W przeważającej ilości przypadków przedsiębiorcy wyliczają składki społeczne od najniższej możliwej podstawy wymiaru, choć mają możliwość jej podwyższenia - dzięki temu mogą liczyć w przyszłości na wyższą emeryturę, ale i co miesiąc będą odprowadzać do ZUS więcej pieniędzy tytułem składki.
W porównaniu do pracownika etatowego, przedsiębiorca może otrzymać niższe świadczenie emerytalne, ponieważ w przypadku podwładnych wysokość składek, a więc i przyszłej emerytury, zależy od kwoty wynagrodzenia brutto. Im więcej pracownik zarabia, tym wyższą emeryturę otrzyma po osiągnięciu wieku emerytalnego, który dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.
Jak zadbać o wysokość emerytury?
Jeśli przedsiębiorca nie chce co miesiąc odprowadzać wysokich składek na ZUS, może w inny sposób budować swoją finansową przyszłość, m.in. za pośrednictwem Indywidualnego Konta Emerytalnego lub Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Może też odkładać samodzielnie na emeryturę, np. na lokatach i kontach oszczędnościowych.