Wysokie kwalifikacje kandydata na pracownika powinny być generalnie przepustką dla niego do ciekawej pracy zawodowej. Niestety, rekruterzy często mają problemy z takimi pracownikami.
Wysokie kwalifikacje zawodowe w wielu przypadkach mogą być przeszkodą w znalezieniu mało skomplikowanej pracy, niż atutem kandydata. Pracodawcy nie chcą zatrudniać specjalistów na stanowiskach pracy fizycznej, bo obawiają się szybkiego porzucenia przez nich takiej pracy.
Kwalifikacje za wysokie na dane stanowisko
Przy konstruowaniu ogłoszenia o pracę potencjalny pracodawca wymienia m.in. wymagania w stosunku do idealnego pracownika. Zasadniczo, jeśli kandydat je spełnia, powinien być zaproszony przynajmniej na rozmowę kwalifikacyjną przez specjalistę ds. rekrutacji lub samego pracodawcę, jeśli to on zajmuje się rekrutowaniem pracowników do firmy.
Niemniej, na obecnym rynku pracy, na którym wyraźnie brakuje nowych ofert pracy, często do prostych, mało skomplikowanych prac, zgłaszają się osoby z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi - posiadające doświadczenie, kierunkowe wykształcenie i znajomość języków obcych.
Pracodawcy nie zatrudniają zwykle na niskich stanowiskach pracy wykształconych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Zjawisko to w branży HR nazywane jest wysoko wykwalifikowanym bezrobociem.
Dlaczego?
Odpowiedź jest prosta, otóż wyższe kwalifikacje związane są z koniecznością zapewnienia pracownikowi godziwego, wyższego wynagrodzenia oraz możliwości wykorzystania posiadanej wiedzy i umiejętności. Często też pracodawcy po prostu obawiają się, że taka osoba zatrudniona na nieodpowiadającym jej kwalifikacjom stanowisku, będzie sfrustrowana wykonywaniem tak mało skomplikowanej pracy i szybko z niej zrezygnuje.
Pracodawcy nie zatrudniają wykwalifikowanych pracowników, ponieważ nie są im w stanie zapewnić w perspektywie czasu awansu zawodowego, którego ci naturalnie oczekują.
Istnieje szerokie grono dobrze wykształconych osób, nawet doktorów wyższych uczelni, którzy są bezrobotni. Związane jest to z tym, że mają jedynie wiedzę teoretyczną, a brakuje im przeszkolenia praktycznego do wykonywania zawodu oraz - niezbędnego na wielu stanowiskach pracy - doświadczenia.
Czy specjalista znajdzie nieskomplikowaną pracę?
Niekoniecznie posiadanie wysokich umiejętności i specjalistycznego wykształcenia musi ułatwić zdobycie pracy przez bezrobotnego. Podczas rozmów kwalifikacyjnych taka osoba musi przekonać potencjalnego pracodawcę, że sprawdzi się na niższym stanowisku pracy i będzie to dla niej okazja do nauczenia się czegoś nowego. Może też swoim doświadczeniem i umiejętnościami spowodować, że przedsiębiorstwo będzie się lepiej rozwijało na danym rynku.
Specjalista poszukujący pracy fizycznej, czy np. na kasie w markecie, powinien sam sobie odpowiedzieć, czy chce za wszelką cenę znaleźć pracę, czy też jest w stanie dłużej szukać odpowiedniego dla siebie zatrudnienia, które będzie dla niego bardziej satysfakcjonujące, ale i będzie oznaczało dłuższy okres przebywania na bezrobociu.