
Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednak wiele osób, które mogłyby już przejść na świadczenie, nie robi tego. Pracuje dalej, dzięki czemu może liczyć na wyższą emeryturę w przyszłości.
Niemal 40 proc. Polaków ma zamiar pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. To całkiem uzasadnione, z punktu widzenia niestety dosyć niskich świadczeń wypłacanych przez ZUS seniorom.
Czy seniorzy chcą pracować?
Niemal 40 proc. Polaków chce pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego – wykazało to badanie przeprowadzone przez UCE RESEARCH w 2021 roku. Co trzeci respondent z kolei w ogóle nie przewiduje, że będzie wykonywał pracę na emeryturze albo nie ma zdania w tej kwestii. Niewykluczone, że obecnie osoby niezdecydowane dołączą do tych, które mają w planach wykonywanie pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Dlaczego Polacy chcą dłużej pracować?
Sprawa jest prosta. Emerytury w Polsce są coraz niższe, dlatego przechodzenie na nie już w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn powoduje, że świadczenie wyliczone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie bardzo niskie. Nie zapewni ono życia na odpowiednim poziomie, do którego takie osoby przywykły. Potwierdza to fakt, że zwolennikami wykonywania dalszej pracy zarobkowej pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego są osoby, które zarabiają obecnie od 7 do 9 tys. zł netto. W tej grupie ponad połowa respondentów chce pracować w wieku 60 lub 65 lat i dłużej. Dla porównania, najwięcej Polaków jest niechętnych do pracy na emeryturze, jeśli obecnie zarabia mniej niż 3 tys. zł. Uważają oni, że świadczenie emerytalne, jakie zostanie im wyliczone przez ZUS, będzie i tak odpowiednio wysokie i wystarczy dla utrzymania się.
Większe możliwości wykonywania pracy przez emerytów
Niewykluczone, że osoby w wieku emerytalnym będą przechodziły na świadczenie, ale nadal pozostają aktywne zawodowo. Największym ograniczeniem dla nich jest zdrowie przy wykonywaniu pracy. Jednak rozwój nowoczesnych technologii powoduje, że nie ma właściwie problemu z tym, by pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego nawet przez kolejne 5 czy 10 lat i więcej, ponieważ obowiązki zawodowe nie wymagają od seniorów wielkiego wysiłku fizycznego. To sprzyja aktywizacji zawodowej emerytów.
O ile wykonywana przez przyszłego emeryta praca nie wiąże się z koniecznością wkładania wielu wysiłków w jej realizację, o tyle osoby te są bardziej skłonne do pozostania aktywnymi zawodowo i pobierania emerytury jednocześnie.