Napiwki to niekiedy bardzo ważny element dochodów pracowników. Czy jednak należy od nich obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?
Napiwki uzyskiwane przez pracowników w toku ich pracy zawodowej stanowią przychód ze stosunku pracy lub z innych źródeł przychodu. Jako takie podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i należy od nich pobrać zaliczkę na ten podatek.
Przychód do opodatkowania
Podstawowym prawem pracownika jest uzyskiwanie wynagrodzenia za swoją pracę. Pracodawca, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych nalicza i pobiera od wynagrodzenia zaliczkę na podatek dochodowy. Jest ona wpłacana do Urzędu Skarbowego właściwego dla podatnika. Zaliczka naliczana jest nie tylko od pensji pracownika, ale również pozapłacowych składników wynagrodzenia. Czy takim składnikiem między innymi będą napiwki?
Według interpretacji wydanej przez Ministra Finansów, napiwki otrzymane przez pracowników są przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Napiwki kwalifikowane będą do przychodów:
- Ze stosunku pracy, jeśli podstawą i źródłem wypłaty napiwków jest stosunek pracy, a napiwki dzielone są pomiędzy pracowników przez pracodawcę,
- Z innych źródeł, jeśli pracownicy sami dzielą się napiwkami pochodzącymi od klientów.
Płatnik podatku dochodowego, czyli pracodawca, zobowiązany jest pobrać od napiwków dla pracowników, o ile stanowią one przychód ze stosunku pracy, zaliczkę na podatek i wystawić imienną informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach, w ramach formularza PIT-11 za konkretny rok podatkowy.
Jeśli nawet płatnik nie wypełnił obowiązku odprowadzenia od napiwków jako pozostałych składników wynagrodzenia, zaliczki na podatek dochodowy, podatnik i tak będzie zobowiązany do należytego wypełnienia obowiązków, jakie zostały nałożone na niego ustawą z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli napiwki nie znajdą się w gronie przychodów w formularzu informacji podatkowej PIT-11, podatnik musi je ująć w ramach swojego rocznego rozliczenia podatkowego na druku PIT-37 lub PIT-36.