
Podmiot prowadzący działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniu społecznemu w ZUS-ie. Natomiast rolnik ubezpieczony jest na podobnych zasadach w KRUS-ie. Jeśli dopiero zaczyna on działalność, może przepisać się do ZUS-u. Czy jednak po zamknięciu firmy może wrócić do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego?
Rolnik podejmujący działalność gospodarczą może być ubezpieczony dalej w KRUS, ale musi spełnić przy tym określone warunki. Może też wrócić do KRUS po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej.
ZUS dla przedsiębiorcy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy przedsiębiorca, od pierwszego dnia wykonywania działalności gospodarczej powinien zarejestrować się do ubezpieczeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Musi też opłacać regularnie składki ubezpieczeniowe.
Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, mają możliwość skorzystania z niższych składek na ZUS, dzięki:
- uldze na start,
- tzw. małemu ZUS-owi.
Ulga na start polega na wyłącznym opłacaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne przez pierwsze 6 pełnych miesięcy prowadzenia działalności. Natomiast preferencja nazywana małym ZUS-em pozwala na opłacanie obniżonych składek społecznych oraz zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy przez pierwsze lub przypadające bezpośrednio po zakończeniu ulgi na start 24 miesiące.
Po tym czasie przedsiębiorca będzie opłacał składki na ubezpieczenie społeczne od kwoty przychodu, o ile przychód z działalności gospodarczej nie przekracza przy tym 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Jeśli tak nie jest, zobowiązany będzie do uiszczania składek obliczanych na standardowych zasadach.
Ubezpieczenie społeczne w KRUS
Z tytułu prowadzenia działalności rolniczej każdy rolnik objęty jest obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym, tj.:
- emerytalnym,
- rentowym,
- chorobowym,
- wypadkowym,
- macierzyńskim.
Zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników składki KRUS są ustalane odgórnie, a ich wysokość zależna jest od wielkości posiadanych użytków rolnych przez daną osobę. Składki opłaca się kwartalnie.
- 94,00 zł dotyczy ubezpieczeń emerytalno-rentowych,
- 42,00 zł ubezpieczeń chorobowego, wypadkowego i macierzyńskiego.
Pod KRUS mogą podlegać rolnicy posiadający co najmniej 1 ha przeliczeniowy użytków rolnych. Dodatkowo rolnik nie może podlegać ubezpieczeniom społecznym w ZUS-ie, musi zarejestrować się w KRUS-ie i opłacać składki. Nie może też pobierać przy tym emerytury lub renty, czy innego świadczenia z ubezpieczenia społecznego.
Powrót do KRUS
Po zakończeniu działalności gospodarczej rolnik, który spełnia wskazane powyżej warunki, może wrócić do KRUS i opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w tej instytucji.