
U niektórych osób życie od przysłowiowego pierwszego do pierwszego jest niestety smutną rzeczywistością. Jeśli w międzyczasie wypadnie coś nieprzewidzianego, jak obowiązkowy remont auta, którym pracownik dojeżdża do pracy czy konieczność kosztownego leczenia, nagle dana osoba pozbawiona jest środków finansowych na ten cel. Może wnioskować wówczas do pracodawcy o zaliczkową wypłatę wynagrodzenia.
Pracodawca na wniosek swojego pracownika może dokonać wypłaty zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia za pracę. Musi przy tym odprowadzić od kwoty zaliczki składki na ubezpieczenie do ZUS.
Dobra wola pracodawcy
W Kodeksie pracy nie ma przepisów, które regulowałyby wypłatę pracownikowi zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia za pracę. Zaliczkowa wypłata wynagrodzenia może być dokonana przez pracodawcę na wniosek pracownika, ale decyzja o wcześniejszej wypłacie pensji zawsze jest uznaniowa i zależy od dobrej woli pracodawcy.
Ten może przychylić się do wniosku swojego pracownika, ale nie musi. Nie zrobi tego, jeśli jego sytuacja finansowa w danym momencie nie będzie pozwalała na to, albo zaliczkowa wypłata wynagrodzenia pracowniczego naraziłaby go na ryzyko utraty płynności finansowej.
Pracownik zawsze może mieć na uwadze, że pracodawca ma prawo sprzeciwić się wypłacie zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia.
Jak wnioskować o zaliczkową wypłatę pensji?
Pracownik ubiegać się może o zaliczkę na przyszłe wynagrodzenie na podstawie stosownego wniosku składanego na ręce pracodawcy w tej właśnie sprawie. Taka prośba musi być udokumentowana przez pracodawcę lub osobę upoważnioną do takiej czynności.
We wniosku powinny znaleźć się informacje:
- dane osobowe pracownika,
- dane pracodawcy,
- wysokość zaliczki,
- określenie, czy zaliczka jest podana w kwocie brutto czy netto,
- ewentualne uzasadnienie chęci wypłaty zaliczkowej.
Oprócz tego wniosek powinien uwzględniać oświadczenie pracownika, że jeśli rozwiązany zostanie z nim stosunek pracy przed terminem wypłaty wynagrodzenia i stwierdzone zostanie, że należności ze stosunku pracy są niższe niż udzielona zaliczka, to musi on zwrócić pobraną zaliczkę w części, która przekracza należności ze stosunku pracy.
Pracownik zawsze otrzymuje zaliczkę na poczet wynagrodzenia, przez co w dniu wypłaty właściwej pensji zostanie ona pomniejszona o już wypłaconą część.
Składki na ZUS od zaliczki
Pracodawca ma obowiązek odprowadzenia od wypłaconej pracownikowi zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia składki ubezpieczeniowej na ZUS i rozliczenia składek w dokumentach rozliczeniowych sporządzonych za miesiąc, w którym dokonał takiej wypłaty.
Trzeba też pamiętać, że zaliczka na poczet wynagrodzenia jest nadal przychodem ze stosunku pracy, dlatego trzeba też od niej odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.