Początek każdego roku kalendarzowego rozpoczyna okres składania rocznych zeznań podatkowych przez Polaków. Mnogość dostępnych formularzy deklaracji podatkowych, skomplikowane procedury wypełniania ich i zmieniające się szybko przepisy podatkowe, sprawiają, że nie trudno jest popełnić błąd dokonując rocznego zeznania podatkowego. Taka sytuacja stwarza konieczność poprawienia deklaracji. Może jej dokonać sam urząd skarbowy, albo podatnik, w zależności od sytuacji.
Obowiązkiem podatnika jest złożenie w terminie wypełnionego druku deklaracji podatkowej, aczkolwiek wiele formularzy nie jest sprawdzanych od razu pod kątem ich poprawności. Jak można się domyślać, w wielu zeznaniach podatkowych występują błędy. Najczęściej dotyczą one braku własnoręcznego podpisu na dokumencie. Błąd trzeba poprawić na formularzu zeznania, jeśli jednak taka korekta zostanie dokonana po terminie, okaże się ona bezskuteczna.
Samodzielna korekta zeznania podatkowego
Jeśli podatnik popełni błąd na zeznaniu podatkowym, na przykład nie uwzględni ulgi podatkowej, z której mógł skorzystać, albo nie podał dodatkowych dochodów, może naprawić swój błąd składając korektę w swoim urzędzie skarbowym. Obowiązek dokonania korekty istnieje zarówno wtedy, gdy podatnik myli się na swoją korzyść albo na korzyść fiskusa. Korektę zeznania podatkowego składa się na nowym, właściwym formularzu PIT, wraz z poprawionymi danymi, z zaznaczeniem, że jest to korekta, a nie pierwotne zeznanie podatkowe. Wraz z korektą fiskusowi składa się pisemne uzasadnienie przyczyn korekty, w którym wymienia się błąd popełniony w zeznaniu oraz działania, jakie zostały podjęte przed podatnika w celu jego naprawienia. Wśród przyczyn korekty mogą znaleźć się:
• Brak uwzględnienia pewnych dochodów,
• Błędy rachunkowe w zeznaniu,
• Brak odliczenia ulg podatkowych itp.
Niemożność złożenia korekty
W trakcie dokonywania przez fiskusa kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego, podatnik, który złożył błędne zeznanie roczne, nie może dokonać jego korekty. Dopiero po zakończeniu kontroli lub postępowania podatkowego będzie miał on takie prawo. Jeśli pomimo tego, podatnik w czasie kontroli lub postępowania podatkowego złoży w urzędzie skarbowym korektę, nie będzie ona niosła ze sobą skutków prawnych. Jedynym wyjątkiem jest korekta poza zakresem prowadzenia kontroli. Oznacza to, że jeśli postępowanie dotyczy deklaracji VAT, podatnik może złożyć korektę zeznania podatkowego.
Na korektę zeznań podatkowych podatnicy mają 5 lat, czyli tyle, ile wynosi okres przedawnienia zobowiązania podatkowego. Korekta zeznania podatkowego nie jest możliwa, gdy podatnik rozlicza się ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, i złoży zeznanie po terminie.