
Wykonywanie pracy biurowej, przed monitorem komputera, powoduje wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych - nie tylko dla narządu wzroku, ale i dla kręgosłupa. Na osoby, które pracowały przed monitorem kineskopowym, czekają rekompensaty.
Osoby pracujące przez co najmniej 15 lat przed 2009 rokiem przed monitorem kineskopowym i urodzone po 1948 roku mogą ubiegać się o uzyskanie od ZUS stosownych rekompensat.
Jak praca przed monitorem wpływa na człowieka?
Praca przed komputerem to dziś norma. Jednak wiele stanowisk pracy przed monitorem nie jest zorganizowanych w sposób ergonomiczny. To powoduje, że pracownik siedzący przed komputerem nawet 8-10 godzin dziennie miewa wiele dolegliwości z tym związanych. Może odczuwać:
- suchość i pieczenie pod powiekami,
- ból pleców, nadgarstków, palców dłoni i stóp.
Praca przy komputerze obciąża z jednej strony oczy człowieka, a z drugiej również i kręgosłup. To zespół bólu związanego z układem szkieletowym i mięśniowym, którego powodem jest biomechaniczne działanie na plecy, ręce, kark i nadgarstki. Objawia się szybko, ale po pewnym czasie. Mając taką świadomość, można przeciwdziałać mikrourazom towarzyszącym pracownikom wykonującym pracę przed monitorem komputera. Jednocześnie takim osobom mogą przysługiwać pewne rekompensaty.
Wyrok Sądu Najwyższego
Możliwość ubiegania się o rekompensaty otworzyła się przed wieloma pracownikami w związku z korzystnym wyrokiem Sądu Najwyższego. Rozpatrywał on sprawę informatyczki, która domagała się takich rekompensat z ZUS. Obecnie osoby urodzone po 1948 roku mogą postarać się o rekompensatę za pracę przed monitorem kineskopowym, ponieważ zakwalifikowana została ona jako praca w szczególnych warunkach.
W wyroku SN znalazła się definicja pracy przed monitorem kineskopowym. Jeśli u danej osoby urodzonej po 1948 roku jest ona spełniona, a praca w tak szczególnych warunkach była wykonywana przed 2009 rokiem przez co najmniej 15 lat, to ZUS powinien wypłacić rekompensaty. Takim osobom dolicza się dodatkową kwotę do kapitału początkowego.