Inwestycje typu Venture Capital pozwalają przedsiębiorcom na uzyskanie niezbędnego dla nich finansowania zewnętrznego. Aby otrzymać pieniądze od inwestora VC, trzeba zainteresować go swoim pomysłem biznesowym. Czy VC zainwestują w startupy?
Inwestorzy typu Venture Capital inwestują w startupy, świadcząc wobec ich pomysłodawców również usługi doradcze i kontrolując ich działalność. W zamian oczekują większego udziału w kapitale zakładowym.
Czym są inwestycje VC?
Fundusze Venture Capital inwestują na niepublicznym rynku kapitałowym. Stanowią one szczególny typ inwestycji typu private equity. Z tym pojęciem zaś związane są różne inwestycje w spółki niepubliczne, z których inwestorzy chcą osiągnąć zyski ze wzrostu wartości kapitału w różnej perspektywie czasowej. Fundusze private equity inwestują w przedsiębiorstwa nawet nowopowstające, podobnie jak Venture Capital. Inwestorzy VC stricte zajmują się inwestowaniem w firmy znajdujące się na etapie seed oraz stratup. Inwestycje te cechuje podwyższone ryzyko, ale i prawdopodobna wysoka stopa zwrotu.
Startupy z perspektywą sukcesu
Szanse na pozyskanie kapitału od inwestorów VC mają ci pomysłodawcy startupów, których projekty dobrze rokują na przyszłość. Są konkurencyjne na wybranym rynku i w danej perspektywie czasowej mogą osiągnąć sukces.
Przed dokonaniem inwestycji w startup, fundusz Venture Capital dokładnie ocenia:
- potencjał projektu,
- kompetencje i doświadczenie kadry zarządzającej,
- wysokość stopy zwrotu z inwestycji,
- możliwość szybkiego wyjścia z inwestycji,
- innowacyjność projektu.
Pozytywna opinia wydana o startupie sprawia, że jego twórca może otrzymać pieniądze od inwestora VC oraz aktywne wsparcie rozwoju działalności pod względem merytorycznym. Może wnieść do przedsięwzięcia biznesowego swoje kontakty biznesowe, pomoc w poszukiwaniu kolejnych inwestorów, w maksymalizowaniu potencjału firmy oraz doradzać strategicznie i operacyjnie.
Startup po uzyskaniu kapitału z funduszu VC, może nadal zachować autonomię w zarządzaniu swoją działalnością, ale i mieć wsparcie ze strony inwestora w realizowaniu założeń rozwojowych. Inwestor może wejść do rady nadzorczej takiej spółki i przez nią nadzorować działalność startupu, dbając o minimalizowanie ponoszonego ryzyka inwestycyjnego. Może on również zażądać, w zamian za pieniądze oddane do dyspozycji startupu na wczesnej fazie realizacji przedsięwzięcia biznesowego, wysokiego udziału w kapitale zakładowym, co ma zrekompensować ryzyko inwestycyjne oraz czas poświęcany przez inwestora na wsparcie startupu.