
Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, zastanawia się, czy warto jest złożyć do urzędu skarbowego deklarację VAT-R i tym samym zarejestrować się jako VAT-owiec. Czy bycie VAT-owcem jest korzystne dla przedsiębiorcy?
W zdecydowanej większości przypadków przedsiębiorcom opłaca się być VAT-owcem. Pozwala to na wypracowanie oszczędności, w postaci szansy na odliczenie części opłacanego podatku VAT.
Możliwość odliczenia podatku
Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za rejestracją podatnika jako VAT-owca jest to, że dzięki temu będzie miał możliwość odliczyć część podatku od towarów i usług i w efekcie odprowadzić na rzecz fiskusa niższy podatek.
Mylne jest poczucie, że rejestracja do VAT spowoduje, że będziemy płacić dodatkowy podatek. Nawet bez niej, nie będąc płatnikiem VAT, nie unikniemy jego płacenia. Przedsiębiorcy rzeczywiście wpłacają VAT do urzędu skarbowego, ale jest to podatek pomniejszony o odliczenia, czyli wpłacają w rzeczywistości mniej pieniędzy fiskusowi niż ci przedsiębiorcy, którzy nie są VAT-owcami. Do tego mogą skorzystać z odroczonego w czasie o miesiąc lub o kwartał terminu płatności.
W praktyce przedsiębiorca od każdej realizowanej transakcji i każdej wystawionej faktury VAT powinien odprowadzić odpowiednią daninę, w postaci podatku VAT do urzędu skarbowego. Może jednak odliczyć część tego podatku, jeśli w okresie rozliczeniowym dokona choć jednego zakupu, który będzie obciążony podatkiem VAT i otrzyma na dowód fakturę, a zakup będzie związany z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Wysokie koszty z działalności gospodarczej
Największe korzyści z tytułu bycia VAT-owcem staną się udziałem tych przedsiębiorców, którzy ponoszą największe koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z zachowaniem i zabezpieczeniem źródła przychodów firmowych. Im więcej faktur VAT otrzymujemy z tytułu robionych zakupów na firmę, tym więcej VAT-u będziemy mogli odliczyć.
Współpraca z VAT-owcami
Przedsiębiorcy często rejestrują się do VAT-u głównie wtedy, gdy współpracują z innymi przedsiębiorcami, którzy sami są VAT-owcami. Wówczas brak możliwości odliczenia od faktury podatku VAT powoduje, że firma może nie chcieć nawiązać współpracy z takim przedsiębiorcą.
Minusem bycia VAT-owcem jest to, że należy prowadzić odpowiednią ewidencję podatkową, składać regularnie deklaracje VAT oraz odprowadzać podatek VAT do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie. Wkrótce deklaracje vatowskie zastąpi jednolity plik kontrolny w zakresie podatku VAT.