
Już od 1 października 2021 roku mają wejść w życie rozwiązania pozwalające na posługiwanie się tak zwanymi e-fakturami, czyli fakturami ustandaryzowanymi. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, jak będzie działać cały system i czy podatnicy będą zobowiązani do posługiwania się e-fakturami?
E-faktury zaczną obowiązywać w Polsce od października 2021 roku. Początkowo jednak nie będą one wymagalne przez resort finansów. Ma się to zmienić planowo od 1 stycznia 2023 roku.
System e-faktur
E-faktura jest ustandaryzowanym dokumentem rozliczeniowym, który traktowany ma być na równi z fakturami papierowymi i elektronicznymi – obie formy znajdują się obecnie w obiegu gospodarczym, jako dopuszczalne do dokumentowania sprzedaży. Ministerstwo Finansów opracowało nowoczesną e-usługę, wzorowaną na rozwiązaniu włoskim. Wiadomo, że e-faktura będzie wdrażana stopniowo. Pierwsza faza zostanie uruchomiona już w październiku bieżącego roku. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z faktur ustrukturyzowanych, o przejrzystej i czytelnej dla wszystkich strukturze. Nie będzie natomiast żadnego obowiązku ich stosowania.
Stosowanie e-faktur w okresie przejściowym będzie wymagało wyrażenie zgody odbiorcy takiej faktury, na przykład poprzez zaakceptowanie komunikatu aplikacji e-Mikrofirma albo przez pobór faktury z uruchomionego systemu.
E-faktury wymagane od 2023 roku
Resort finansów wprowadza do 2023 roku okres przejściowy stosowania przez przedsiębiorców e-faktur. Od 1 stycznia 2023 roku staną się one wymagane w obrocie gospodarczym.
Celem wdrożenia e-faktur jest z perspektywy fiskusa zwiększenie szybkości pozyskiwania danych o dokonywanych transakcjach, co pozwoli na „załatanie” dziury w podatku VAT. Dzięki nim również zwiększy się kontrola odpowiednich organów nadzorczych nad rozliczaniem podatków.
Zachęty do stosowania e-faktur
Pomimo faktu, że ponad rok e-faktury nie będą obowiązkowe dla podatników, to Ministerstwo Finansów chce ich zachęcić do korzystania z nich. Dzięki posługiwaniu się fakturami ustrukturyzowanymi przedsiębiorca będzie miał pewność, że trafią one do kontrahentów i do fiskusa. Ponadto Ministerstwo Finansów chce też, by korzystający z e-faktur podatnicy mogli otrzymać szybciej zwrot należnego im podatku VAT, skracając czas oczekiwania z 60 do 40 dni.
E-faktury będą miały jeden szablon, dlatego mają być łatwe w użyciu dla wszystkich przedsiębiorców. Faktura trafi do bazy danych Ministerstwa i nie ulegnie zniszczeniu, dlatego nie będzie potrzeby wydawania jej duplikatów.