W czasach, kiedy wielu przedsiębiorców odnosi sukces za pośrednictwem Internetu, wartość domen internetowych może być znaczna. Powstaje pytanie – jak ochronić wypracowaną przez siebie markę?
Znak towarowy to niepowtarzalny element, skutecznie odróżniający go od produktów lub usług konkurencyjnych przedsiębiorców. Tak specyficzną ochroną prawną można również objąć domenę internetową.
Czym jest domena internetowa?
Domena internetowa to element adresu URL, który identyfikuje daną stronę w sieci. Składa się ze słów, ich skrótów, pojedynczych liter bądź cyfr. Domeny internetowe mogą zawierać zwroty czy nazwy pozbawione jakiegokolwiek znaczenia, jednak zwykle na ich treść składa się nazwa przedsiębiorstwa czy danej organizacji. Dzięki temu klient bez problemu może znaleźć interesującego go przedsiębiorcę w sieci.
Czy strona Twojej firmy robi wrażenie? Zamów projekt - domena GRATIS! »
Należy podkreślić, że ochrona danej domeny internetowej nie przysługuje od samego momentu rejestracji. Osoba, która rejestruje domenę, jest wyłączenie jej dysponentem przez okres, na jaki została zawarta umowa. Mimo to, istnieje możliwość ochrony prawnej domeny internetowej.
Domena internetowa jako znak towarowy
Jednym z najpewniejszych sposobów jest prawo ochronne do znaku towarowego. Znak towarowy to niepowtarzalny element, skutecznie odróżniający go od produktów lub usług konkurencyjnych przedsiębiorców. Dysponent domeny internetowej, aby uchronić ją przed naruszeniami innych, może zarejestrować ją w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej w charakterze słownego znaku towarowego. Oczywiście, nazwa domeny musi spełniać wszystkie warunki, przewidziane ustawą Prawo własności przemysłowej.
Znakiem towarowym może być każde oznaczenie (także wyraz), które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa.
Urząd Patentowy wydaje decyzje o udzieleniu bądź o odmowie udzielenia prawa ochronnego po przeprowadzeniu badań określonych ustawą oraz rozporządzeniem.
Zakres ochrony
Ochrona znaku towarowego związana jest z przyznaniem prawa ochronnego na dany znak. Takie prawa daje przedsiębiorcy wyłączność na używanie danego znaku towarowego dla celów zarobkowych i zawodowych.
Dzięki zarejestrowaniu nazwy domeny internetowej jako znaku towarowego, dysponent danej domeny zyskuje:
- prawo wyłącznego używania takiego oznaczenia w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczpospolitej Polskiej
- możliwość ochrony jej przed bezprawnymi naruszeniami przez osoby trzecie i nieuczciwych konkurentów
Zarejestrowanie znaku towarowego może przynieść wiele korzyści przedsiębiorcy. Warto dbać o swój wizerunek i wypracowywaną przez lata markę. W przeciwnym wypadku, może skorzystać z niej ktoś inny - radzi Katarzyna Kulesza