
Zwolnienie lekarskie, czyli popularne L4 wystawiane jest przez lekarzy dla osób ubezpieczonych - pracowników w momencie czasowej niezdolności do wykonywania pracy zawodowej. Zasadniczo chorujący pracownik powinien dochodzić do zdrowia w domu, ale nie zawsze tak się dzieje. Dlatego wprowadzono nowe zobowiązanie w związku ze zwolnieniami lekarskimi - podanie przez pracownika miejsca pobytu w czasie choroby.
Pracownik musi w terminie 3 dni od zmiany miejsca pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim, powiadomić pracodawcę i ZUS o nowym miejscu, wraz ze wskazaniem jego adresu.
Nowy obowiązek dla ubezpieczonych
Z dniem 1 stycznia 2019 roku pojawił się nowy obowiązek informacyjny spoczywający na ubezpieczonych. Są oni zobowiązani do tego, aby informować o miejscu pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Informacja taka ma być przekazywana pracodawcy oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Co więcej, jeśli w czasie trwania zwolnienia L4 pracownik zmieni swoje dotychczasowe miejsce pobytu, powinien w ciągu 3 dni od wystąpienia takiej okoliczności powiadomić o tym fakcie swego pracodawcę i ZUS.
Gdzie będę chorował?
Podczas wizyty lekarskiej, na której wystawiane jest pracownikowi zwolnienie L4, powinien on podać adres pobytu w okresie czasowej niezdolności do pracy. Tak stanowią nowe przepisy. Adres podaje się jednak tylko wtedy, gdy jest on inny od tego, jaki został udostępniony na profilu informacyjnym wystawiającego zaświadczenie lekarskie lub inny od adresu, jaki zapisany jest w dokumentacji medycznej pacjenta.
Kolejnym obowiązkiem jest poinformowanie płatnika składek i ZUS-u o zmianie miejsca pobytu w trakcie niezdolności do pracy względem miejsca wskazanego w zaświadczeniu lekarskim. Niedopełnienie tej powinności w ciągu 3 dni od wystąpienia okoliczności spowoduje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmie za wysłane zawiadomienie uprzednio wysłane na adres podany w zaświadczeniu.
Takie zmiany zostały wprowadzone w art. 59 ust. 5a-5g ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Są one podyktowane chęcią przeciwdziałania nadużyciom przy korzystaniu ze zwolnień lekarskich.
Bywa, że pracownicy biorą L4 i zamiast rzeczywiście dochodzić do zdrowia w domu, na przykład wyjeżdżają na wakacje, albo remontują dom. To tylko jedne z licznych nadużyć, jakim się dopuszczają.