Nie każdy może zorganizować w przestrzeni publicznej zbiórkę pieniędzy na dowolny cel. Potrzeba ku temu pewnych zezwoleń, nawet jeśli cel jest rzeczywiście szczytny. Nieco inaczej kwestia ta przedstawia się w odniesieniu do zbierania funduszy w sieci internetowej na rozkręcenie własnego biznesu. Czy crowdfunding jest w Polsce legalny?
W polskim prawie brakuje jednoznacznych, dedykowanych crowdfundingowi regulacji prawnych. Niemniej ustawa o ofercie publicznej, przepisy o prowadzeniu przedsprzedaży i Kodeks Spółek Handlowych, skutecznie regulują finansowanie społecznościowe w Polsce.
O legalności internetowej zbiórki pieniędzy na biznes
Można z całą stanowczością powiedzieć, że crowdfunding jest w Polsce całkowicie legalny. Mowa tu o tak zwanym finansowaniu społecznościowym inwestycji i nowych pomysłów na start-upy. Uczestnictwo w platformach crowdfundingowych jest dobrowolne i inwestorzy sami podejmują decyzję, czy warto zaryzykować i zainwestować w dany biznes.
W naszym kraju brakuje zasadniczych uwarunkowań prawnych, które odnosiłyby się do crowdfundingu. Nie jest to do końca zbiórka publiczna, ani też transakcja ofertowa. Dlatego nie można odnosić się do ustawy o zbiórkach publicznych, jaka obowiązuje w Polsce, w kontekście omawiania legalności finansowania społecznościowego.
W zależności od rodzaju crowdfundingu
W praktyce można korzystać z dwóch form crowdfundingu, do których odnoszą się nieco inne przepisy polskiego prawa:
- crowdfundingu udziałowego,
- crowdfundingu z nagrodami.
W przypadku crowdfundingu udziałowego można skorzystać z przepisów z Kodeksu Spółek Handlowych i ustawy o ofercie publicznej. Z kolei, uwarunkowania prawne w przypadku crowdfundingu z nagrodami znajdziemy w przepisach dotyczących prowadzenia przedsprzedaży. Nie są to akty prawne dedykowane dla crowfundingu, ale solidnie osadzają je w polskich realiach.
Należy podkreślić, że crowdfunding nie jest równoznaczny ze zbiórkami publicznymi środków finansowych. Dlatego stosowanie w odniesieniu do niego ustawy regulującej zbiórki publiczne nie jest właściwe.
W przyszłości, zgodnie z zapowiedziami obecnych ministrów i posłów, mają powstać mechanizmy prawne, które ułatwią inwestorom i przedsiębiorcom poszukującym finansowania, realizację crowdfundingu. Tymczasem, pozostaje on całkowicie legalnym trybem pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na rozwój własnego biznesu.