Coaching jest jednym ze sposobów wspierania zespołów pracowniczych, dzięki któremu firma może przyspieszyć swój rozwój oraz polepszyć działanie, a w konsekwencji osiąganie założonych celów.
Większa odpowiedzialność nadawana pracownikom na niższych szczeblach oraz rosnące oczekiwania swobody w działaniu i rozwoju ze strony pracowników, powodują, że firmy często decydują się na wprowadzenie coachingu.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat coachingu? Nasze szkolenia odpowiedzią na Twoje potrzeby »
Właściwy rozwój kadry pracowniczej będzie przyczyniał się do wzrostu jej efektywności, dlatego też powinien być przedmiotem szczególnego zainteresowania kadry kierowniczej. Bez wsparcia ze strony szefa działania prorozwojowe nie przyniosą oczekiwanych efektów, a co więcej będą krótkotrwałe.
Mobilizacja do pracy
Obecnie pracownicy poświęcają coraz mniej czasu na planowanie, konsultowanie, rozważanie czy analizowanie swoich działań, a to głównie ze względu na brak czasu, ale także z powodu braku współpracowników chętnych do pomocy, którzy byliby gotowi na poświęcenie im swojego czasu. To spowodowało, że w organizacjach zrodził się popyt na szybkie, profesjonalne, a przede wszystkim skuteczne stymulowanie zespołów pracowniczych w przystosowywaniu ich do zmian i zwiększanie nacisku na rozwój ich samodzielności.
Coaching ma na celu stymulowanie do samorozwoju i wzrostu, za pośrednictwem relacji partnerskich opartych na zaufaniu, w których coach współpracuje z klientem w celu przeprowadzenia ważnego dla niego przedsięwzięcia, podjęcia decyzji czy zmiany, wspomaga osiąganie lepszych wyników, podnosi jakość przywództwa w organizacji.
Zaangażowanie
Coach nie dostarcza gotowych rozwiązań, mimo że mogą one być skuteczne i wartościowe.
Coach stymuluje do rozwijania umiejętności samodzielnego osiągania celów, wydobywa z pracownika to, co wartościowe dla organizacji.
Coaching jest procesem zmian zachodzących w pracowniku i w każdym przypadku posiada własne tempo i wymaga zaangażowania ze strony pracownika. Efektem zmiany jest wykroczenie ponad poziom, na którym obecnie znajduje się osoba coachowana, warunkiem natomiast do jej dokonania jest przede wszystkim motywacja i zaangażowanie. Sesje coachnigowe muszą być zaplanowane w logicznych etapach oraz w długoterminowej perspektywie, bo tylko wtedy mają szansę przynieść pozytywne i trwałe zmiany postawy pracownika.
Coachingu nie należy mylić z doradztwem. Założeniem tego pierwszego jest to, że to pracowik posiada wiedzę i kompetencje, które pozwolą mu na znalezienie optymalnego rozwiązania, a rolą coacha jest ten potencjał uruchomić i stymulować do rozwoju.
W dzisiejszych czasach to pracownicy decydują o przewadze konkurencyjnej firmy, dlatego też odpowiednia motywacja i rozwój pracowników poprzez coaching jest dobrą inwestycją w przedsiębiorstwo i jego zasoby kadrowe.