
Tarcza Finansowa PFR (Polskiego Funduszu Rozwoju) pozwoliła wielu przedsiębiorcom na uzyskanie pomocy finansowej w okresie pandemii. Już wiosną 2020 roku wiele firm poszkodowanych w związku z epidemią COVID-19 mogło otrzymać realne wsparcie w formie dotacji z Tarczy PFR 1.0. Jednak po roku przedsiębiorca musi rozliczyć otrzymaną subwencję. Co z kwestią opodatkowania takiej pomocy?
Przedsiębiorcy, którzy skutecznie wnioskowali o umorzenie subwencji z PFR, nie muszą martwić się tym, że będą musieli zapłacić w związku z tym podatek dochodowy. Ministerstwo Finansów zaniechało jego poboru.
Umorzenie wypłaconych środków
W ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0 została udzielona ogromna pomoc finansowa wielu przedsiębiorcom w Polsce. Oszacowano, że pierwsza tarcza pozwoliła na wsparcie 328 tys. firm, zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników.
Kolejna Tarcza Finansowa 2.0 została uruchomiona w 2011 roku dla mikro, małych i średnich oraz dużych firm. Nadal ze środków programowych skorzystać mogą przedsiębiorcy. Pieniądze z takich programów przeciwdziałają upadłościom firm i wzrostowi bezrobocia w Polsce.
Dodatkowo, środki pochodzące z Tarcz Finansowych PFR niekoniecznie muszą być zwracane funduszowi. Przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o umorzenie przyznanej subwencji. Zdecydowana większość firm to umorzenie otrzyma, w wysokości średnio około 60 proc.
Co z podatkiem przy umorzeniu subwencji?
Ministerstwo Finansów ustosunkowało się ostatecznie co do pytań dotyczących kwestii opodatkowania umarzanych subwencji z Tarcz Finansowych PFR. Minister podpisał rozporządzenie, które zwalnia z podatku dochodowego od osób fizycznych czy podatku dochodowego od osób prawnych umorzonych subwencji z PFR. Dlatego przedsiębiorcy nie muszą martwić się koniecznością zapłaty podatku.
Wszystko to na mocy rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 16 lipca 2021 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju. Rozporządzenie to zostało już opublikowane z dniem 19 lipca 2021 roku w Dzienniku Ustaw.
Co więcej, zaniechanie poboru podatku dochodowego od umorzonych subwencji dotyczy dochodów (przychodów), jakie zostały uzyskane przez przedsiębiorców od dnia 1 czerwca 2021 roku do dnia 31 grudnia 2022 roku.
Przedsiębiorcy powinni wiedzieć też, że wydatki, jakie pokryli oni środkami z subwencji z PFR jak najbardziej mogą zostać zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, także w przypadku zaniechania poboru podatku od dochodów z umorzonej subwencji.