
Od miesięcy rząd Prawa i Sprawiedliwości pracował nad sformułowaniem i wprowadzeniem przepisów dotyczących tzw. Konstytucji Biznesu, czyli prawa przedsiębiorców. To jedna z najważniejszych ustaw dla polskich firm. Co uwzględnia?
„Ulga na start”, zakładająca brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy działalności, możliwość wykonywania działalności nieewidencjonowanej oraz elastyczne zawieszanie działalności - takie są najważniejsze założenia Konstytucji Biznesu 2018.
Ulga na start dla nowych firm
Dotychczas młodzi przedsiębiorcy, którzy co najmniej 5 lat przed otwarciem działalności gospodarczej nie prowadzili własnej firmy, mogli skorzystać z preferencyjnego, tzw. małego ZUS i płacić przez pierwsze 24 miesiące swojej działalności niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Preferencja ta nie jest likwidowana – dochodzi do niej tzw. ulga na start.
Ulga ta zakłada, że przedsiębiorcy rozpoczynający działalność, przez pierwsze 6 miesięcy będą opłacać jedynie składkę zdrowotną. Okres pół roku będzie liczony od momentu podjęcia przez osobę fizyczną działalności gospodarczej, tj. od chwili faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności, co zbiega się w czasie z wykonaniem pierwszej czynności w obrocie gospodarczym, związanej z przedmiotem zadeklarowanej działalności gospodarczej.
Ustawa Prawo przedsiębiorców w art. 18 zakłada, że z ulgi na start skorzysta wyłącznie przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który ponadto spełnia warunki:
- podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy;
- podejmuje działalność ponownie, ale wyłącznie po upływie co najmniej 60 miesięcy (5 lat) od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,
- nie wykonuje działań w ramach działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracował i wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Po upływie 6 miesięcy działalności kończy się ulga na start przewidziana w Konstytucji Biznesu, ale przedsiębiorca przez kolejne 24 miesiące będzie korzystał ze wspominanej preferencji, w ramach „małego ZUS-u”.
Bez konieczności rejestracji działalności
Jeśli przedsiębiorca chce wykonywać działalność gospodarczą w małej skali, to Konstytucja Biznesu mu to umożliwi bez obowiązku rejestrowania firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Tym samym działalność taka nie będzie rodziła obowiązku opłacania składek do ZUS. Sam mechanizm został nazwany „Firmą na próbę” i dedykowany jest osobom fizycznym, które prowadzą działalność i uzyskują przychody z niej nieprzekraczające w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2018 roku jest to 1050 zł. Dodatkowo osoby te powinny w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywać działalności gospodarczej. Przychody z działalności nieewidencjonowanej będą rozliczane tak samo, jak przychody z innych źródeł, na zasadach ogólnych.
Elastyczne zawieszanie działalności
Przedsiębiorcy, dzięki nowemu prawu, będą mogli zawiesić działalność na dowolny okres, czyli dłużej niż na 24 miesiące oraz skorzystać z mechanizmu zawieszenia, nawet wtedy, gdy zatrudniają pracowników, ale wyłącznie korzystających z urlopów macierzyńskich, wychowawczych lub rodzicielskich.