
Nowa matryca stawek VAT została wprowadzona w Polsce z dniem 1 lipca 2020 roku. Politycy Prawa i Sprawiedliwości, na czele z Prezydentem RP powoływali się na nią i chwalili, że dzięki niej Polacy zaoszczędzą na codziennych zakupach. Niestety nie zawsze będzie to miało miejsce, bo pomimo obniżenia dzięki nowym przepisom stawek VAT na niektóre produkty, część sprzedawana jest obecnie z wyższą stawką podatku. Co właściwie podrożało?
Choć polski rząd przekonuje, że zmiana matrycy stawek VAT ma na celu uproszczenie zasad ich wyznaczania oraz obniżkę cen w sklepach, to jednak są i takie grupy produktów, jak owoce morza, lód do celów spożywczych, czy drewno opałowe, które podrożały w związku z wprowadzoną zmianą.
Nowe stawki VAT
Już od 1 kwietnia 2020 roku w Polsce miały wejść w życie przepisy wprowadzające nową matrycę stawek VAT. W związku z rozwojem pandemii COVID-19 tak się jednak nie stało. Wcześniej, bo od 1 listopada 2019 roku zaczęto stosować obniżone stawki VAT dla e-booków i e-prasy. Wdrożenie pozostałych przepisów zostało przesunięte na 1 lipca 2020 roku. Obecnie obowiązuje już w Polsce nowelizacja ustawy o VAT przyjęta przez Sejm w lipcu ubiegłego roku. Wprowadza ona nową matrycę stawek VAT i uproszczenie w zakresie stosowania określonych stawek.
Rzeczywiście część produktów zyskało obniżone stawki podatku od towarów i usług, ale nie wszystkie. Są i takie, które z dniem 1 lipca 2020 roku po prostu podrożały.
Które stawki VAT wzrosły?
Klienci muszą pogodzić się z tym, że ceny niektórych produktów w sklepach wzrosły wraz z wprowadzeniem nowej matrycy stawek VAT. Wzrost podatku przewidziano dla:
- Owoców morza, w tym homarów, ośmiornic, innych skorupiaków, mięczaków i bezkręgowców wodnych, jak kraby, langusty, krewetki, małże i ślimaki, a także przetwory z nich, kawior i dania sprzedawane w placówkach gastronomicznych, których składnikiem są wspominane produkty – dotychczas obowiązywała stawka 5 proc. VAT, a od początku wakacji jest to już 23-procentowa stawka VAT.
- Niektórych przypraw nieprzetworzonych, jak szafran, kurkuma, kmin – wzrost z 5 do 8 proc.
- Lodu używanego do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – wzrost z 8 do 23 proc.
- Drewna opałowego – wzrost z 8 do 23 proc.
Przeskok stawki VAT z 5 lub 8 proc. do stawki podstawowej 23 proc. spowodował duże podwyżki cen w sklepach na wskazane produkty.