Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym wystawiania faktur oraz w ustawie o VAT spowodowały, że zmienił się jednocześnie katalog elementów, które obowiązkowo powinny znaleźć się na fakturze. Jakie będą to obecnie elementy?
Za fakturę uznany zostanie obecnie każdy dokument, który będzie miał formę papierową lub elektroniczną i będzie zawierał dane wymagane ustawą o VAT i przepisami wydanymi na jej podstawie.
Nowelizacja ustawy o VAT
Od 1 stycznia 2014 roku na fakturze nie trzeba umieszczać słowa „VAT”.
Biznes-Firma poleca program do faktur bez abonamentu »
Jeszcze w 2012 roku uchwalono znowelizowaną ustawę o podatku od towarów i usług, powszechnie nazywaną ustawą o VAT. Niemniej jednak, niektóre postanowienia tego aktu prawnego weszły w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2014 roku. Dotychczas wszystkie unormowania dotyczące prawidłowego wystawiania faktur VAT znajdowały się w stosownym rozporządzeniu Ministra Finansów. Obecnie zostały one przeniesione bezpośrednio do ustawy o VAT. W nowych przepisach tejże ustawy znajduje się wykaz danych, jakie powinna zawierać faktura, aby była uznana za ważną w obliczu prawa podatkowego.
Jakie dane należy zamieścić na fakturze?
Przedsiębiorców wystawiających faktury najbardziej zainteresują zmiany dokonane w katalogu elementów niezbędnych do umieszczenia w tym dokumencie. Ich wykaz zawarty jest w art. 106e ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Będą to następujące elementy:
- data wystawienia,
- numer porządkowy, kolejny nadany w ramach danej serii,
- dane osobowe lub nazwa podatnika i nabywcy towarów lub usług,
- dane adresowe nabywcy i podatnika,
- numery identyfikacji podatkowej podatnika i nabywcy,
- data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub data otrzymania zapłaty,
- nazwa (rodzaj) towaru lub usługi,
- miara i ilość dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
- cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku, tj. cena jednostkowa netto,
- kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto,
- wartość sprzedaży netto,
- stawka podatku,
- suma wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,kwota należności ogółem.