
Od października 2018 roku podmioty stosujące ustawę o rachunkowości zobowiązane są do sporządzania sprawozdań finansowych w ustrukturyzowanej formie elektronicznej. Co im grozi, jeśli nie wywiążą się z tego obowiązku?
Milionowe kary grzywny, a w skrajnych przypadkach 2 lata w zakładzie karnym. Takie kary grożą zobowiązanym do składania e-sprawozdań finansowych przedsiębiorcom, jeśli uchylają się od tej powinności.
E-sprawozdania - nowe obowiązki dla przedsiębiorców
Obowiązek składania e-sprawozdań finansowych, czyli sprawozdań elektronicznych został wprowadzony w październiku ubiegłego roku. Objął on swoim zasięgiem jednostki znajdujące się w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, tj. podmioty stosujące ustawę o rachunkowości.
Wyjątkiem od reguły są przedsiębiorcy, którzy przygotowują sprawozdania finansowe zgodnie z MSR - Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. E-sprawozdań finansowych nie składają również podatnicy PIT, rozliczający się na podstawie ksiąg rachunkowych i mający obowiązek sporządzania rzeczonych sprawozdań.
Gdzie i jak złożyć e-sprawozdanie finansowe?
Elektroniczne sprawozdanie finansowe powinno być złożone do właściwych organów, tj.:
- Krajowego Rejestru Sądowego,
- Krajowej Administracji Skarbowej.
Sprawozdanie musi mieć odpowiednią strukturę i format w postaci pliku XML oraz powinno być podpisywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Wzór struktury e-sprawozdania znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Terminy składania sprawozdań finansowych
Jednostki zobowiązane do przesyłania e-sprawozdań finansowych do KRS-u mają na to 15 dni od chwili zatwierdzenia tego dokumentu, czyli zwykle nie później niż do 15 lipca. Wystarczy zgłosić je za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Ministra Sprawiedliwości.
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy prowadzą działalność, a w niej księgi rachunkowe i mają jednocześnie obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych, przekazują e-sprawozdania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w terminie złożenia zeznania, czyli do końca kwietnia danego roku. Posługują się wówczas dostępnymi środkami komunikacji elektronicznej - służy do tego celu interfejs webAPI.
Sankcje za niezłożenie e-sprawozdania finansowego
Jeśli pomimo nałożonego na daną jednostkę obowiązku składania rocznych sprawozdań finansowych w formie elektronicznej, uchyla się ona od tego, musi liczyć się z sankcjami. Przedsiębiorca w takim wypadku podlegać będzie karze grzywny, a nawet karze ograniczenia wolności. Niezłożenie sprawozdania do KRS zostanie uznane za czyn zabroniony, a sąd może nałożyć na daną jednostkę grzywnę w granicach od 10 do 720 stawek dziennych. W 2019 roku grzywna za takie przestępstwo wyniesie od 750 zł do nawet 21,6 mln zł. W skrajnych przypadkach sąd może orzec do dwóch lat pozbawienia wolności.