Od 1 stycznia 2016 roku lekarze w całej Polsce mają możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy - zwolnień L4 w formie dokumentu elektronicznego. Nie jest to jednak jeszcze ich obowiązek. Pojawi się on z dniem 1 lipca 2018 roku.
Od 1 lipca 2018 roku zostaną wprowadzone w Polsce e-zwolnienia lekarskie, tj. e-ZLA, które będą wystawiane w systemie teleinformatycznym ZUS. Lekarz będzie je przekazywał na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, a stamtąd będą one udostępniane płatnikom składek w ramach profilu na PUE.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie
Zgodnie z prawem, od 1 stycznia 2016 roku do 30 czerwca 2018 roku lekarze, dentyści, felczerzy mogą wystawiać zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy w formie dokumentu elektronicznego lub na papierowych drukach ZUS ZLA. Papierowe zwolnienia L4 definitywnie przestaną istnieć od 1 lipca 2018 roku, kiedy wprowadzony zostanie powszechny obowiązek wystawiania elektronicznych zaświadczeń lekarskich.
Koniec z nadużyciami
W przypadku papierowych druków ZUS ZLA zawsze istnieje możliwość nadużyć ze strony pracowników, ponieważ mają oni czas do 7 dni od daty otrzymania zwolnienia na doręczenie go płatnikowi składek lub płatnikowi zasiłku. Dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że w stosunku do zaświadczeń lekarskich papierowych, obowiązuje zasada obniżania wysokości zasiłku chorobowego i zasiłku opiekuńczego o 25 proc. za okres od ósmego dnia niezdolności do pracy orzeczonej tym zaświadczeniem.
O obniżeniu zasiłku nie może być mowy przy zastosowaniu zaświadczeń lekarskich wystawianych w formie elektronicznej. Takie praktyki w ogóle nie będą miały miejsca od lipca 2018 roku, od kiedy zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego.
Jak funkcjonować będzie system e-zwolnień lekarskich?
Od 1 lipca 2018 roku zacznie funkcjonować w Polsce system zwolnień e-ZLA, w wyniku czego pojawią się powszechnie zaświadczenia lekarskie wystawiane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, udostępnionego bezpłatnie lekarzom przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dokument elektroniczny L4 musi być uwierzytelniony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym ePUAP lub z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS. E-zwolnienia można wystawiać przy okazji stwierdzania:
- czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego,
- konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny.
ZUS udostępnia w systemie lekarzowi wystawiającemu zaświadczenie lekarskie e-ZLA dane ubezpieczonego i jego płatnika składek. Po wystawieniu zwolnienia lekarz przekazuje e-ZLA na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, a następnie jest ono udostępniane płatnikowi składek na jego profilu informacyjnym na PUE ZUS, nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania zwolnienia e-ZLA.