
Sprzedawcy energii elektrycznej mogą podnieść ceny energii w drugiej połowie 2019 roku dla m.in. małych i mikro przedsiębiorców, ale ci mogą uzyskać rekompensaty i płacić za prąd tyle, co wcześniej.
Sejm wydłużył termin składania m.in. przez mikro i małych przedsiębiorców wniosków o zamrożenie cen energii do końca 2019 roku, w ramach wypłacanych rekompensat. Mija on z dniem 13 sierpnia 2019 roku.
Podwyżki cen energii pewne
Od lipca sprzedawcy energii nie są już zobowiązani do oferowania odbiorcom firmowym prądu po cenach z połowy 2018 roku. Mogą podwyższyć stawki i z pewnością tak się stanie. Nie oznacza to jednak, że finalnie ci sami przedsiębiorcy będą ponosić wyższe koszty korzystania z energii elektrycznej do końca 2019 roku. Mogą wnioskować o ich zamrożenie i zgodnie z nowelizacją prawa otrzymać dopłatę do każdej ilości energii, która zostanie zużyta w drugiej połowie 2019 roku.
Wnioski o zamrożenie cen
Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez Ministra Finansów, firmy zaliczane do sektora małych i mikro przedsiębiorstw oraz inne, zdefiniowane w tym dokumencie podmioty, mogą wnioskować o zamrożenie cen i tym samym o wypłatę różnicy ceny po opublikowaniu przez prezesa URE odpowiednich cen średnioważonych oraz pozostałych kosztów.
Co ciekawe, termin składania takich wniosków został przedłużony przez Sejm, dlatego firmy mogą jeszcze zagwarantować sobie tańszy prąd do końca 2019 roku. Muszą jedynie złożyć stosowny wniosek w terminie do 13 sierpnia 2019 roku. Po złożeniu wniosku klient będzie mógł być rozliczany ze zużycia energii elektrycznej według stawek, które obowiązywały w dniu 30 czerwca 2018 roku.
Kto może zamrozić ceny energii?
Nie tylko dla małych i mikro przedsiębiorstw istnieje uprawnienie do wnioskowania o zamrożenie cen energii, ale również ten sam wniosek mogą złożyć:
- szpitale,
- jednostki sektora finansów publicznych, w tym organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego, samorządowe zakłady budżetowe,
- uczelnie publiczne,
- inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Co ważne, ustawa dotycząca efektywności energetycznej oraz zapisy o zamrożeniu cen energii do końca roku nie odnosi się do gospodarstw domowych. Odbiorcy indywidualni, małe firmy, szpitale czy jednostki samorządowe mają zamrożone ceny energii na cały 2019 rok.