
Po raz pierwszy w terminie do 25 listopada 2020 roku przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami podatku VAT musieli wysłać do urzędu skarbowego nowy JPK_VAT z danymi za październik. Konieczne było dokonanie prawidłowych oznaczeń z wykorzystaniem kodów GTU. Co grozi podatnikom za błędne ich podanie?
W razie popełnienia błędu w kodzie GTU w JPK_VAT przedsiębiorca może zostać obciążony karą administracyjną w wysokości 500 zł.
Czym są kody GTU?
W rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT znalazła się informacja o kodach GTU i poszczególnych ich typach. GTU to nic innego jak oznaczanie dostaw towarów i usług.
Podatnik musi je wykorzystywać do oznaczania sprzedaży towarów i usług zaliczanych do określonych grup wrażliwych, czyli szczególnie narażonych na nadużycia podatkowe. W sumie takich kodów GTU jest 13, a każda grupa zawiera rozbudowany katalog usług oraz towarów. Pewnym problemem dla przedsiębiorców przy wykorzystywaniu odpowiednich kodów GTU jest to, że każda grupa zawiera mocno rozbudowany katalog usług i towarów, z których niekoniecznie łatwo jest wybrać taką lub taki, który odpowiada zapisom umieszczonym na fakturze.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, kody GTU zostały wprowadzone do nowego jednolitego pliku kontrolnego, by podnieść efektywność analityki Krajowej Administracji Skarbowej służącej lepszemu i skuteczniejszemu identyfikowaniu oszustw podatkowych. Dzięki nim, jak deklaruje resort, ma zmniejszyć się liczba kontroli podatkowych i celno-skarbowych, które będą też trwały krócej.
Błąd w wyborze kodu GTU
Z uwagi na to, że każdy z kodów GTU obejmuje obszerny katalog usług i towarów, przedsiębiorcy mają wiele wątpliwości, jaki w danej sytuacji zastosować. Pojawia się obawa przed nałożeniem na nich kary administracyjnej. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z art. 109 ust. 3h ustawy o VAT, naczelnik urzędu skarbowego ma prawo nałożyć 500 zł kary za każdy błąd uniemożliwiający przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji, czyli także błąd w wyborze kodu GTU. Nie wiadomo jednak, jakie błędy będą wiązały się z nałożeniem takiej sankcji.
Ministerstwo finansów uspokaja, że kary w nowych JPK_VAT nie będą nakładane automatycznie, za każdym razem, gdy któryś z podatników pomyśli kod GTU w swoim pliku. Kary mają charakter fakultatywny i nakładane mają być wówczas, gdy podatnik celowo i uporczywie wprowadza w błąd organy podatkowe, uniemożliwiając im prawidłową weryfikację transakcji. Najpierw podatnik jednak ma być wzywany do korekty JPK_VAT. Kara pieniężna zostanie nałożona, jeśli podatnik w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania albo nie skoryguje błędów, albo nie złoży stosownych wyjaśnień.